Zamknij

Cała Ukraina z przerwami dostaw prądu. W Kijowie zginęła 17-latka

23.11.2022 16:19

Co najmniej 3 osoby zginęły w rosyjskich atakach na Kijów. Rakiety wojsk Putina trafiły również cele we Lwowie, Charkowie i Odessie. Od regularnych dostaw prądu zostały odcięte trzy elektrownie kontrolowane przez Ukrainę.

Atak na Kijów
fot. Uniannet/Telegram

Rosja znów masowo uderzyła w cele cywilne i energetyczne w całej Ukrainie. Jak podał mer Kijowa Wołodymyr Kłyczko, obronie przeciwlotniczej udało się zestrzelić 21 z 31 rakiet wycelowanych w ukraińską stolicę. Mimo to nie udało się uniknąć ofiar i zniszczeń. 

Według najnowszych informacji od władz obwodu kijowskiego zginęły co najmniej 3 osoby (w tym 17-latka), a 11 zostało rannych. "10 z nich było hospitalizowanych w miejskich placówkach medycznych" - dodał Kłyczko. W stołecznych szpitalach również nie ma prądu i dostępu do wody. Lokalne władze informują o braku prądu m.in. w obwodzie kijowskim, kirowohradzkim, czerkaskim, odeskim, czernihowskim.

Atak na Ukrainę. Nie ma prądu i wody w Kijowie

W związku ze środowymi atakami wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach atomowych kontrolowanych przez Ukrainę. Mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkuł przekazał, że w mieście wdrożono "plan działań w przypadku całkowitego braku prądu". Szpitale działają dzięki generatorom. Trwa akcja ratowania górników, którzy utknęli pod ziemią.

W obwodzie lwowskim rosyjskie rakiety trafiły w podstację energetyczną, w części regionu nie ma dostaw prądu. Obwód kijowski jest całkowicie pozbawiony energii elektrycznej.

W związku z rosyjskim atakiem centrum kontroli Ukrenergo narodowego koncernu energetycznego wprowadzono awaryjne przerwy w dostawie prądu na terenie całej Ukrainy. „To niezbędny krok, aby zabezpieczyć sieci elektroenergetyczne przed dalszymi awariami technologicznymi i utrzymać pracę systemu elektroenergetycznego" – wyjaśnił koncern.

loader

RadioZET.pl/PAP/AFP