Radioaktywna kapsułka znaleziona. Przeszukano 1400 km autostrady

01.02.2023 13:29

Po blisko tygodniu poszukiwań australijskie władze odnalazły w środę kapsułkę zawierającą materiał radioaktywny. Kapsułka o średnicy 6 mm i długości 8 mm zaginęła na pustynnym obszarze Outback w stanie Australia Zachodnia wzdłuż 1400 kilometrów autostrady. Odnaleźliśmy igłę w stogu siana - poinformowały władze stanowe.

Radioaktywna kapsułka
fot. AFP PHOTO / GOVERNMENT OF WESTERN AUSTRALIA / DEPARTMENT OF FIRE AND EMERGENCY SERVICES/East News

- Biorąc pod uwagę zakres przeszukanego obszaru, odnalezienie tego obiektu było ogromnym wyzwaniem. Grupy poszukiwawcze dosłownie odnalazły igłę w stogu siana - powiedział szef służb ratunkowych Australii Zachodniej Stephen Dawson na konferencji prasowej.

Obecnie wojsko bada kapsułkę i zostanie ona przeniesiona w czwartek do specjalnego ośrodka w mieście Perth, stolicy Australii Zachodniej. Zaginiona kapsułka należała do przedsiębiorstwa wydobywczego Rio Tinto.

Australia. Odnaleziono radioaktywną kapsułkę

Urzędnicy ze stanowego departamentu reagowania kryzysowego, wojsko i specjaliści od promieniowania przeczesywali autostradę w poszukiwaniu drobnego obiektu zawierającego materiał radioaktywny. Kapsułka zaginęła podczas transportu przez wyspecjalizowanego przewoźnika.

Najwyraźniej kilkumilimetrowa kapsułka wypadła z ciężarówki i wylądowała na poboczu drogi. Jak poinformowało BBC News, kapsułka zawierała niewielką ilość cezu-137, który może spowodować uszkodzenie skóry, oparzenia lub chorobę popromienną.

Władze zapewniły, że materiał radioaktywny był odpowiednio zabezpieczony i skażenie terenu jest mało prawdopodobne.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/BBC News