,

Rosjanie znów ostrzelali to miasto. Wśród ofiar 5-miesięczne niemowlę. "Terroryści"

31.03.2023 21:49

Dwie osoby, w tym niemowlę, zginęły w rosyjskim ostrzale Awdijiwki na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wieczorem Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według lokalnych władz ofiary śmiertelne to babcia i wnuczek.

Awdijiwka
fot. Awdijiwka, AP Photo/Evegeniy Maloletko/East News

"Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę z artylerii, zginęły dwie osoby, w tym dziecko urodzone w 2022 roku" - poinformował w piątek wieczorem na Telegramie Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę. Wśród ofiar niemowlę

Dwie osoby zostały też ranne. W ostrzale uszkodzono dom mieszkalny. Wiadomo, że drugą ofiarą była babcia niemowlęcia. "Terroryści" - podsumował w swoim wpisie Jermak.

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko przekazał natomiast, że w rosyjskim ostrzale zginęła babcia i 5-miesięczny chłopczyk. Podał też dokładniejsze informacje na temat dwóch osób rannych - to rodzice dziecka.

Kyryłenko przekazał również, że w czwartek policja apelowała do matki niemowlęcia o wyjazd z miasta, jednak kobieta po raz kolejny odmówiła udania się w bezpieczne miejsce. Wideo, które udostępnił w mediach społecznościowych, pokazuje rozmowę mieszkanki wsi z jednym z ukraińskich żołnierzy. Jak podał w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Awdijiwka to jedno z miast, o które toczą się najbardziej zaciekłe walki.

Wojska rosyjskie usiłują okrążyć Awdijiwkę od wiosny 2022 roku. W ostatnim czasie, według niektórych ocen, sytuacja miasta stała się podobna do tej w Bachmucie, stanowiącym główny cel rosyjskiego natarcia. Władze ukraińskie oceniają, że obecnie liczba ostrzałów i szturmów obu miast jest porównywalna.

Do 24 lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Awdijiwce mieszkało niemal 30 tys. osób, a przed rokiem 2014 - prawie 40 tysięcy. Obecnie, według szacunków strony ukraińskiej, pozostało tam niespełna 2 tys. cywilów.

loader

RadioZET.pl/PAP/Facebook

Logo radiozet Dzieje się