Zagrożenie atakiem w metrze. Chodzi o 8 marca. "Czujność jest wzmożona"

08.03.2023 13:07

Kilka belgijskich portali informacyjnych - w tym 7sur7 i Le Soir - poinformowało w środę o zagrożeniu atakiem terrorystycznym w brukselskim metrze. E-maile do Komisji Europejskiej były napisane w języku rosyjskim.

metro w Brukseli
fot. AFP/EAST NEWS

Osoba posługująca się językiem rosyjskim wysłała w ostatnim czasie dwie wiadomości do Komisji Europejskiej. Wyraziła niezadowolenie z polityki UE i groziła przeprowadzeniem eksplozji. KE zawiadomiła policję.

Zagrożenie atakiem w Brukseli. "8 marca metro zostanie wysadzone"

- Rzeczywiście przekazano nam zeszłej nocy e-mail informujący o zagrożeniu atakiem wymierzonym w brukselskie metro - potwierdziła rzeczniczka policji federalnej An Berger, cytowana przez 7sur7. - Natychmiast potraktowaliśmy zagrożenie bardzo poważnie i przeprowadziliśmy dokładne przeszukania stacji, podczas których nie znaleziono niczego podejrzanego. Dziś czujność jest wciąż wzmożona - dodała.

Jak poinformował Le Soir, policja wychodzi z założenia, że groźba jest mało wiarygodna, biorąc pod uwagę poziom precyzji, z jaką została sformułowana, ale mimo to traktuje ją bardzo poważnie.

Według raportu służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Komisji Europejskiej, do którego dotarli dziennikarze Le Soir, w ostatnim czasie z instytucją tą dwukrotnie kontaktowała się e-mailowo osoba posługująca się językiem rosyjskim.

Pierwszy e-mail z 16 lutego nie zawierał niczego niepokojącego. Drugi, wysłany 3 marca, brzmiał: "Ponieważ UE kontynuuje agresywną politykę, chciałbym ostrzec przed początkiem masowych ataków terrorystycznych na terytorium UE".

Zapowiadał "eliminację LGBT i innych mniejszości" oraz ataki na głowy państw i rządów. Wiadomość kończyła się konkretną groźbą: "8 marca metro w Brukseli zostanie wysadzone w powietrze między stacjami Yser i Rogier". Brukselska prokuratura wszczęła śledztwo w celu ustalenia autora (-ów) groźby zamachu bombowego.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP