Zamknij

"Całkowicie inny kontyngent". Najnowsza analiza wojsk rosyjskich w Białorusi

25.01.2023 12:47

Na Białorusi znajduje się niemal sześć tysięcy rosyjskich żołnierzy, jednak ich oddziały nie są tak groźne jak te, które były tam na początku otwartej agresji Rosji przeciw Ukrainie – powiedział przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

Rosyjscy żołnierze
fot. Dmitri Lovetsky/Associated Press/East News (ilustracyjne)

- Obecnie na terytorium Białorusi komponent naziemny (armii rosyjskiej – red.) stanowi 5,8 tys. żołnierzy – oświadczył Skibicki, występując w środę w ukraińskiej telewizji.

Wyjaśnił, że druga dywizja zmechanizowana armii rosyjskiej, która stacjonowała na Białorusi, częściowo powróciła do Rosji, a częściowo została przerzucona do obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

Wojna w Ukrainie. Rosyjskie wojska w Białorusi

- Obecnie (na Białoruś - red.) wchodzą jednostki szóstej dywizji, jednostki wojsk terytorialnych na szkolenia. Jest to jednak całkowicie inny kontyngent, niż był na początku agresji. Nie ma w nim silnego komponentu lotniczego, nie ma silnego komponentu rakietowego, nie ma wojsk powietrznodesantowych – ocenił przedstawiciel HUR.

Skibicki poinformował, że na terytorium Białorusi rozmieszczony jest jeden dywizjon rosyjskich systemów rakietowych Iskander, systemy S-300 i S-400 oraz trzy samoloty MiG-31.

RadioZET.pl/PAP - Jarosław Junko