Cyklon Freddy sieje spustoszenie. Setki zabitych w Mozambiku i Malawi

13.03.2023 22:49

Do ponad 100 wzrosła liczba ofiar cyklonu w położonych na południowym wschodzie Afryki Mozambiku i Malawi. Freddy, który w sobotę dotarł do wybrzeży tego kontynentu, wciąż sieje spustoszenie – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Cyklon Freddy
fot. PAP/EPA

Cyklon Freddy jest jednym z najsilniejszych cyklonów, jakie kiedykolwiek odnotowano na południowej półkuli i może być najdłużej trwającym cyklonem tropikalnym – podała Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Afryka. Setki ofiar cyklonu Freddy w Mozambiku i Malawi

Całkowita liczba ofiar śmiertelnych oraz rozmiar szkód materialnych, zwłaszcza w Mozambiku, nie jest jeszcze znany, ponieważ w niektórych częściach dotkniętego żywiołem obszaru odcięte zostały dostawy prądu i łączność telefoniczna – poinformował Reuters.

– Co najmniej 10 osób zginęło w prowincji Zambezia – powiedział delegat prowincji z Narodowego Instytutu Zarządzania Ryzykiem Katastrof Nelson Ludovico, dodając, że liczby te są nadal tymczasowe. Ludzie giną od łamiących się drzew, osunięć ziemi i powodzi.

– W Malawi cyklon zabił 99 osób, z czego co najmniej 85 w mieście Blantyre, które jest głównym ośrodkiem handlowym kraju – przekazał na konferencji prasowej komisarz Departamentu ds. Zarządzania Klęskami Żywiołowymi Charles Kalemba. – Obawiamy się, że niektóre zaginione osoby są pogrzebane w gruzach – powiedział agencji Reutera rzecznik policji w Malawi, Peter Kalaya.

Guy Taylor, pracownik UNICEF w Mozambiku, ostrzegł, że tamtejsze agencje humanitarne nie mają możliwości poradzenia sobie z katastrofą tej wielkości. – Widzieliśmy wiele zniszczonych budynków i klinik. Domy ludzi miały zerwane przez wiatr dachy. Jeszcze przed uderzeniem cyklonu widzieliśmy lokalne powodzie – mówił.

W Mozambiku w ciągu ostatnich czterech tygodni spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj przez rok. "Malawi natomiast walczy dodatkowo z największą epidemią cholery w swojej historii, a agencje ONZ ostrzegły, że sytuacja może się teraz pogorszyć" – napisała agencja Reutera.

RadioZET.pl/Reuters/PAP