Zamknij

Czołgi M1 Abrams dla Ukrainy. Biden potwierdza przełomową decyzję

25.01.2023 18:30

Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone przekażą Ukraińcom 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy i ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.

Joe Biden
fot. Patrick Semansky/Associated Press/East News

Joe Biden powiedział w wystąpieniu w Białym Domu, że dostawy czołgów są konieczne ze względu na spodziewane wiosenne kontrofensywy, by wyzwolić ukraińskie terytorium i potrzebę wzmocnienia ukraińskich sił przed atakami Rosji.

Czołgi M1 Abrams dla Ukrainy

Prezydent USA zaznaczył, że dostawy czołgów M1 Abrams "zajmą trochę czasu", ale szkolenie ukraińskich żołnierzy "zacznie się tak szybko, jak to możliwe". – Dostawy nowego sprzętu nie stanowią zagrożenia dla Rosji. [...]  Ukraina nie zaczęła tej wojny, gdyby rosyjskie czołgi zawróciły, ta wojna zakończyłaby się dzisiaj – mówił Biden.

– Niemcy nie zmusiły mnie do zmiany zdania w sprawie czołgów, wszyscy jesteśmy w tym razem – dodał. Obok czołgów USA dostarczą też 8 pojazdów zabezpieczenia technicznego M88.

Wojna w Ukrainie. Abramsy, Challengery i Leopardy mogą zrobić różnicę w obronie przed Rosją

Wcześniej w środę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował o analogicznej decyzji Berlina. W pierwszej fazie Niemcy chcą wesprzeć Ukrainę 14 czołgami Leopard 2. Jak dodał Habestreit, celem RFN jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów z czołgami Leopard 2, co oznaczałoby prawie 90 maszyn.

"Z zadowoleniem przyjmuję przywództwo prezydenta Joe Bidena i USA w dostarczaniu czołgów Abrams dla Ukrainy. Sojusznicy z NATO są zjednoczeni w poparciu dla broniącej się Ukrainy. Wraz z brytyjskimi (czołgami) Challenger i niemieckimi Leopardami 2 może to stanowić o znaczącej różnicy w obronie przed Rosją" – napisał Stoltenberg na Twitterze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Denys Szmyhal podziękowali prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za decyzję o przekazaniu armii ukraińskiej czołgów Abrams. Wyrazili przekonanie, że zbliża to Ukrainę do zwycięstwa w wojnie z Rosją.

RadioZET.pl/PAP