Donald Trump może wrócić na Twittera. "Vox Populi, Vox Dei"

20.11.2022 08:42

Donald Trump może wrócić na Twittera. Opowiedziało się za tym nieco ponad 15 milionów użytkowników tej platformy. Za głosowało 51,8 proc. uczestników ankiety. Elon Musk zapowiedział, że przywróci konto zbanowanego prezydenta. Trump odpowiedział, że nie jest tym zainteresowany.

Donald Trump, Elon Musk
fot. ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP/BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/East News

Donald Trump powiedział w sobotę, że nie jest zainteresowany powrotem na Twittera, mimo że niewielka większość głosowała za przywróceniem byłego prezydenta USA. Został on wyrzucony z serwisu społecznościowego za podżeganie do przemocy przez poprzednich właścicieli.

Trump niezainteresowany powrotem na Twittera

- Nie widzę ku temu żadnego powodu – powiedział były prezydent za pośrednictwem wideo, zapytany, czy planuje wrócić na Twittera. Powiedział, że pozostanie przy swojej nowej platformie Truth Social, aplikacji opracowanej przez jego startup Trump Media & Technology Group (TMTG), która, jak stwierdził, radzi sobie „fenomenalnie dobrze”, lepiej od Twittera.

Konto Trumpa zostało najpierw zawieszone, a potem usunięte z Twittera oraz z innych serwisów społecznościowych po tym, jak oskarżono go o podżeganie 6 stycznia zwolenników do wtargnięcia na Kapitol. Stało się to w czasie, kiedy Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdzał zwycięstwo w wyborach prezydenckich jego rywala, Joe Bidena.

Trump miał na Twitterze niemal 89 mln obserwatorów. Zarzucano mu także notoryczne rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Musk sugerował w piątek, że nie podjął jeszcze decyzji, czy przywrócić Trumpa na Twittera. Nie ma gwarancji, że multimilioner ugnie się przed wyborem internautów, ale w odpowiedzi na ankietę odwołał się do łacińskiej sentencji, sugerując, że decyzja będzie należała do ludu: "Vox Populi, Vox Dei" ("Głos ludu jest głosem Boga") – zauważyła agencja AFP.

Twitter przywrócił już kilka kontrowersyjnych kont, które zostały zlikwidowane lub zawieszone. Należy do nich m.in. satyryczny portal Babylon Bee i komik Kathy Griffin.

RadioZET.pl/PAP