Zamknij

Dowódca ukraińskich wojsk dostał 1 mln dolarów spadku. Przekazał go na armię

25.01.2023 09:27

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny otrzymał spadek w wysokości 1 mln USD od obywatela USA o ukraińskich korzeniach. Dowódca całą sumę przekazał na rzecz armii ukraińskiej - podała w środę agencja Interfax-Ukraina.

Walerij Załużny
fot. President Of Ukraine/PD, Alexander Grey/Unsplash (ilustracyjne)

Agencja powołuje się na doniesienia dziennika "New York Times", któremu o przekazaniu spadku opowiedziała rodzina darczyńcy, Hryhorija Stepanca. Wałerij Załużny przekazał te fundusze armii w styczniu tego roku.

Służby prasowe armii ukraińskiej potwierdziły, że generał "przekazał całą sumę na specjalny rachunek w Narodowym Banku Ukrainy służący do zbiórki środków na potrzeby armii". Dokument bankowy o przelewie dla armii datowany jest na 5 stycznia.

Wojna na Ukrainie. Gen. Załużny przekazał spadek dla armii

"Całe swoje życie poświęciłem siłom zbrojnym i nie miałem wątpliwości, co zrobić ze spadkiem. Jest jasne, że ostatnią wolą pana Hryhorija było to, aby w mojej osobie wesprzeć wojsko ukraińskie. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają Siłom Zbrojnym Ukrainy, jestem też wdzięczny mojej rodzinie za zrozumienie" - cytuje oświadczenie Załużnego Ukrainska Prawda.

Portal informuje, że Hryhorij Stepanec pochodził z Winnicy, był matematykiem i chemikiem, znał kilka języków. W latach ZSRR, gdy pracował w instytucie naukowym w Moskwie, podpisał list w obronie dysydentów i został zwolniony z pracy. Nie pozwalano mu na wyjazd z ZSRR i wyemigrował dopiero za rządów Michaiła Gorbaczowa. Trafił do USA w 1989 roku i zaczął pracować w koncernie Microsoft, dla którego opracował jeden z patentów, wspólnie z innym programistą.

Według "New York Timesa" Ukraińcy - zwykli obywatele i firmy - przekazali na potrzeby swej armii w 2022 roku równowartość łącznie 500 mln USD. 

loader

RadioZET.pl/PAP