,

Po ulewach osunęła się ziemia. Lawina błotna zmiotła część miejscowości

27.03.2023 19:32

Co najmniej 16 osób zginęło w niedzielę 26 marca wskutek osunięcia się ziemi po ulewnych deszczach w ekwadorskich Andach - poinformowały miejscowe władze, cytowane w poniedziałek przez agencję Reutera. Siedem osób uznano za zaginione.

Ekwador. Lawina błotna po osuwisku
fot. PAP/EPA/Jose Jacome

Lawina błotna zmiotła część położonego na wysokości ponad 2 tys. metrów nad poziomem morza miasteczka Alausi w środkowej części kraju - podała ekwadorska Agencja Zarządzania Kryzysowego. Co najmniej 163 domy zostały całkowicie zniszczone. Osunięcia ziemi dotknęły około 500 osób. Potwierdzono 16 ofiar klęski żywiołowej, a siedem kolejnych ludzi uznano za zaginionych.

Ekwador. Po ulewach osunęła się ziemia. Lawina zmiotła część miasteczka

- Jesteśmy świadkami strasznej tragedii - powiedział agencji Reutera minister transportu Ekwadoru Dario Herrera. - Najważniejsze, co musimy zrobić, to wydostać ludzi – dodał.

W sieci pojawiły się fotorelacje i krótkie nagrania z Ekwadoru, pokazujące skalę tragedii. Lawina błotna niszczyła całe domy, które zapadały się wraz z ziemią. Ulewne deszcze zniszczyły drogi, mosty i inne obiekty infrastruktury w całym Ekwadorze.

Prezydent Guillermo Lasso ogłosił 21 marca stan wyjątkowy w 14 prowincjach najbardziej dotkniętych ulewnymi deszczami. Nie bez znaczenia było w tym przypadku trzęsienie ziemi, które nawiedziło kraj 18 marca.

RadioZET.pl/PAP/Facebook

Logo radiozet Dzieje się