Radioaktywny wyciek przy elektrowni w Eurajoki. Służby badają incydent

03.02.2023 16:04

Przy elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodnim wybrzeżu Finlandii odkryto wyciek trytu ze składowiska odpadów promieniotwórczych. To pierwszy tego rodzaju wypadek, jaki dotychczas zaobserwowano na terenie kraju – podał w piątek dziennik "Lansi Suomi".

Elektrownia jądrowa Olkiluoto
fot. OLIVIER MORIN/AFP/East News

Po raz pierwszy przyrządy pomiarowe sygnalizowały podwyższone stężenie trytu już w maju 2022 roku. Sprawa była badana także jesienią, ale jak dotąd nie stwierdzono źródła emisji – ujawnił lokalny dziennik.

Finlandia. Radioaktywny wyciek przy elektrowni jądrowej

Według krajowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK) emisja nie budzi dużych obaw i nie stwarza obecnie zagrożenia. Studzienka, w której znaleziono ślady trytu, została odłączona od instalacji, ale sprawa jest wciąż wyjaśniana.

Prawdopodobnie źródłem wycieku mogą być innego rodzaju odpady o niskiej i średniej aktywności gromadzone na tym samym składowisku, a pochodzące np. z placówek szpitalnych czy zakładów przemysłowych. Operator elektrowni TVO przekazał, że zasadniczo w odpadach z siłowni nie ma trytu (radiowodoru).

W Eurajoki na zachodnim wybrzeżu Finlandii (ok. 100 km na północ od Turku) działają dwa reaktory elektrowni Olkiluoto: OL1 i OL2, uruchomione na przełomie lat 70. i 80. Generują około jednej trzeciej krajowej energii elektrycznej. Nowy reaktor OL3, którego budowę zapoczątkowano kilkanaście lat temu, po wielokrotnie zgłaszanych problemach technicznych i opóźnieniach ma zacząć działać z pełną mocą w lutym.

loader

RadioZET.pl/PAP