Łódź z migrantami zatonęła u wybrzeży Grecji. Nie żyją cztery osoby, w tym troje dzieci

05.02.2023 22:13

Cztery osoby, w tym troje dzieci, poniosły śmierć w niedzielę w wyniku wypadku łodzi z migrantami, która zatonęła u wybrzeży greckiej wyspy Leros na południowym wschodzie Morza Egejskiego - poinformowała straż przybrzeżna Grecji. Udało się uratować ok. 40 osób.

Grecja
fot. Marios Lolos/Xinhua News/East News (zdjęcie poglądowe)

Do tragedii doszło w niedzielę u wybrzeży greckiej wyspy Leros na południowym wschodzie Morza Egejskiego. Zatonęła łódź z ponad 40 migrantami na pokładzie. Według relacji ocalałych migrantów, płynęli oni z Turcji. Nie podano z jakich krajów pochodzą.

Grecja. Zatonęła łódź z migrantami. Nie żyją cztery osoby, w tym troje dzieci

Śmierć poniosły cztery osoby, w tym trójka dzieci, które zmarły po przewiezieniu do szpitala. Jak podaje agencja AFP, pod opiekę medyczną trafiło jeszcze 8 osób - sześcioro dzieci oraz dwoje dorosłych. Reuters informuje, że udało się uratować 39 osób, natomiast według ustaleń AFP było ich 41.

- Niestety, po raz kolejny mamy niewinne ofiary, które straciły życie z powodu przestępczej postawy handlarzy ludźmi - powiedział, cytowany przez AFP, minister żeglugi i polityki wyspiarskiej Yiannis Plakiotakis.

Grecja jest obok Hiszpanii i Włoch jednym z państw, przez które dostaje się do Unii Europejskiej najwięcej uchodźców i migrantów ekonomicznych z Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji.

Większość osób ubiegających się o azyl przeprawia się do Grecji z sąsiedniej Turcji - przypomina Reuters. Pod koniec ubiegłego roku minister ds. imigracji i azylu Grecji Notis Mitarakis wezwał władze Turcji, by podjęły środków, które zapobiegałyby opuszczaniu wybrzeża przez łodzie z migrantami w trudnych warunkach pogodowych.

RadioZET.pl/PAP/Reuters/AFP