,

Niepokojące doniesienia ws. Iranu. Chodzi o broń jądrową

24.03.2023 16:49

Jeżeli władze Iranu podjęłyby decyzję o produkcji bomby jądrowej, potrzebowałyby […] zaledwie kilku miesięcy na zbudowanie kompletnej broni jądrowej - oznajmił najwyższy rangą dowódca armii USA generał Mark Milley, cytowany w piątek przez dziennik "Wall Street Journal". To niepokojąca i najbardziej pesymistyczna opinia ze Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.

USA. Iran i broń jądrowa
fot. Xinhua/EAST NEWS, screen: Tom Williams/Associated Press/East News

Iran może w zaledwie kilka miesięcy posiąść broń jądrową – ocenił przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii USA na forum podkomisji ds. obrony Izby Reprezentantów (odpowiednik polskiego Sejmu).

To bardziej pesymistyczna opinia w porównaniu do poprzednich zachodnich szacunków dotyczących irańskiego programu jądrowego. Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns pod koniec lutego br. wyrażał wątpliwość, czy Teheran może powrócić do projektu budowy broni nuklearnej, który został zakończony lub wstrzymany jeszcze w 2003 roku – informował wówczas "Wall Street Journal".

Iran i broń jądrowa. Niepokojące wieści z USA

- Jeżeli władze Iranu podjęłyby decyzję o produkcji bomby jądrowej, potrzebowałyby mniej niż dwóch tygodni na wytworzenie materiału rozszczepialnego i zaledwie kilku miesięcy na zbudowanie kompletnej broni jądrowej – powiedział gen. Mark Milley.

Według generała Milleya Waszyngton jest przygotowany na każdą decyzję władz Iranu, a Stany Zjednoczone nie dopuszczą do rozwoju arsenału nuklearnego w tym państwie. - Jako siły zbrojne USA opracowaliśmy dla naszego kierownictwa wiele opcji (reagowania, red.) w sytuacji, w której Iran zdecydowałby się na budowę bomby nuklearnej - oświadczył wojskowy.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia światowych mocarstw z Iranem, zawartego w roku 2015. Miało ono uniemożliwić Teheranowi wyprodukowanie broni atomowej. Umowa przewidywała demontaż irańskiego wojskowego programu jądrowego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Obecny prezydent Joe Biden zapowiadał ponownie przystąpienie Stanów Zjednoczonych do porozumienia, ale pod warunkiem, że Teheran najpierw ograniczy swoje działania nuklearne.

W drugiej połowie lutego br. do mediów wypłynęły informacje o odkryciu przez działających w Iranie inspektorów ONZ śladów uranu wzbogaconego do 84 proc., podczas gdy poziom 90 proc. umożliwia produkcję bomby atomowej. Władze w Teheranie uznały te stwierdzenia za "oszczerstwo". Ocenia się, że do konstrukcji broni atomowej potrzeba ponad 25 kg uranu wzbogaconego do poziomu około 90 proc.

4 marca Organizacja Energii Atomowej Iranu (AEOI) ogłosiła, że zezwoli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) "na wdrożenie dalszych odpowiednich działań weryfikacyjnych i monitorujących". Strony zapowiedziały, że uzgodnią zasady w tej sprawie w trakcie spotkania technicznego.

loader

RadioZET.pl/PAP/Wsj.com/Iaea.org

Logo radiozet Dzieje się