Zamknij

Izrael zbombardował w nocy Strefę Gazy. "Możliwe jest zaostrzenie sytuacji"

04.12.2022 10:45

Izrael zbombardował cele Hamasu w Strefie Gazy. Armia przekazała, że celem nocnych ataków były miejsca, gdzie palestyńscy radykałowie produkowali rakiety oraz tunele do przemytu ludzi i broni. To pierwsza taka wymiana ognia od wielu miesięcy.

atak Izraela
fot. STR /AFP /East News

Izrael zbombardował w nocy cele Hamasu w Strefie Gazy. Izraelska armia poinformowała, że celem były miejsca, gdzie produkowane są rakiety oraz tunele do przemytu ludzi i broni. W odpowiedzi Hamas wystrzelił rakiety w stronę izraelskich myśliwców.

W Izraelu uruchomiono alarmy przeciwrakietowe, a mieszkańcy schowali się w schronach. To pierwsza taka wymiana ognia od wielu miesięcy. Ostrzał rozpoczął się w sobotę. Wojskowe skrzydło Hamasu wystrzeliło w kierunku Izraela pocisk, który wylądował w polu.

Izrael zbombardował Strefę Gazy

Eksperci uważają, że wymiana ognia może doprowadzić do zaostrzenia sytuacji. Przypomnijmy, że od pewnego czasu armia izraelska prowadzi przeszukania palestyńskich domów.

W listopadzie Reuters informował, że Izrael obwinia Autonomię Palestyńską (PA), która sprawuje ograniczone rządy na Zachodnim Brzegu, o to, że nie potrafi kontrolować wojowniczych frakcji, w tym islamskiego Hamasu, który kontroluje Strefę Gazy, odrzuca pokój z Izraelem i pochwalił atak Ariela.

Według przewodniczącego PA Mahmouda Abbasa Palestyńczycy "nie zaakceptują, że izraelska okupacja trwa wiecznie. - Podejmiemy poważne i zdecydowane kroki, aby chronić prawa naszego narodu i zakończyć lekkomyślną eskalację izraelską – zapowiadał Abbas.

RadioZET.pl/ Le monde/ France24