Zamknij

Kary więzienia za seks pozamałżeński. Indonezja przyjęła nowy kodeks karny

06.12.2022 11:52

Indonezja będzie karać więzieniem za seks pozamałżeński. Uchwalone przez parlament przepisy nowego kodeksu karnego obejmują zarówno Indonezyjczyków, jak i zagranicznych turystów. Nowelizacja prawa jest ostro krytykowana przez obrońców praw obywatelskich.

Skazany
fot. Shutterstock

Zgodnie z nowym kodeksem karnym uprawianie seksu pozamałżeńskiego zagrożone jest karą do roku więzienia. Z kolei za wspólne zamieszkiwanie osób niezamężnych grozi kara 6 miesięcy pozbawienia wolności. Oskarżenie o zdradę małżeńską musi być oparte na raporcie policyjnym sporządzanym na podstawie zeznań współmałżonka, rodziców lub dzieci.

Więzienie za seks pozamałżeński. Indonezja przyjęła nowy kodeks karny

Nowy kontrowersyjny kodeks uznaje aborcję za przestępstwo, ale przewiduje wyjątki w przypadku zagrożenia życia matki i dla ofiar gwałtu pod warunkiem, że płód ma mniej niż 12 tygodni. Nowelizacja prawa zabrania także propagowania antykoncepcji, przewiduje karę za obrażanie uczuć religijnych, a także za zniesławianie lub obrazę prezydenta, wiceprezydenta, instytucji państwowych i narodowej ideologii.

Uchwalony we wtorek kodeks karny był już podczas prac legislacyjnych krytykowany przez organizacje broniące praw i swobód obywatelskich, które wskazują, że stanowi on zagrożenie dla tych swobód, a także prawa do prywatności. Krytycy podkreślają ponadto, że przepisy kodeksu są w wielu przypadkach zbyt szerokie i nieprecyzyjne.

Zwolennicy dowodzą natomiast, że jest on zwycięstwem mniejszości LGBTQ, ponieważ ustawodawcy, po wielu sporach, uchylili artykuł delegalizujący związki homoseksualne, którego domagali się islamiści. Mimo protestów i apeli, w tym Narodowej Komisji ds. Praw Człowieka, kodeks utrzymuje karę śmierci za najcięższe przestępstwa.

RadioZET.pl/PAP