Zamknij

Kolejne czołgi z USA dla Polski. Departament Stanu podjął decyzję

06.12.2022 22:34

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów - poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach przekazanych przez Polskę Ukrainie.

Polska otrzyma kolejne czołgi z USA
fot. US DEPARTMENT OF DEFENSE/Science Photo Library/East News, zdj. ilustracyjne, czołg M1A1 Abrams

Polska coraz bliżej obiecanych 116 czołgów M1A1 Abrams z USA. Zezwolenie na sprzedaż wydała we wtorek należąca do Pentagonu agencja. 

"Proponowana sprzedaż zwiększy zdolności Polski, by sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie wiarygodnej siły, która jest zdolna do odstraszania przeciwników i uczestniczeniu w operacjach NATO" - oznajmiła DSCA.

Polska oddała czołgi, teraz dostanie nowe. Za blisko 4 miliardy zł

Według komunikatu, na zamówienie złożyło się m.in. 116 czołgów, a także 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, osiem mostów czołgowych M1074 Joint Assault Bridge, sześć wozów dowodzenia M577, 26 pojazdów HMMWV (Humvee) i 26 lekkich pojazdów opancerzonych JLTV, a także karabiny maszynowe oraz dziesiątki tysięcy sztuk amunicji czołgowej.

Zgodnie z zapowiedzią polskiego MON, czołgi te mają wypełnić lukę po maszynach, które Polska ofiarowała Ukrainie. Jak mówił wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Polska miała otrzymać te Abramsy po koszcie ich "rozkonserwowania" oraz pakietu części zamiennych. Ministerstwo zapowiedziało, że zostaną dostarczone w przyszłym roku. Są to wozy starszego typu niż 250 wcześniej zamówionych przez Polskę Abramsów M1A2 SEP v3.

"Za nami kolejny krok na drodze do zwiększania pancernego potencjału Sił Zbrojnych RP. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce dodatkowych 116 czołgów Abrams wraz z amunicją. Przystępujemy do negocjacji cenowych. Pierwsze dostawy możliwe w 2023 r. Silne wojsko to bezpieczna Polska" - napisał na Twitterze szef MON.

RadioZET.pl/PAP - Oskar Górzyński