,

Korea Południowa oddała strzały. Północnokoreański dron naruszył przestrzeń powietrzną

26.12.2022 09:53

Południowokoreańskie siły zbrojne oddały w poniedziałek strzały ostrzegawcze w kierunku dronów z Korei Północnej, które naruszyły przestrzeń powietrzną Korei Południowej - podała agencja Yonhap. Podczas powietrznego starcia z dronami Korei Północnej rozbił się samolot szturmowy Korei Południowej.

Północnokoreański dron naruszył przestrzeń powietrzną Korei Płd.
fot. Twitter.com/GalloVOA

Wojsko południowokoreańskie wykryło drony, kiedy przekroczyły linię demarkacyjną między państwami koreańskimi. W akcji przeciwko północnokoreańskim dronom uczestniczyły myśliwce i śmigłowce bojowe Korei Płd. 

"Pięć północnokoreańskich dronów wdarło się w poniedziałek w przestrzeń powietrzną Korei Południowej" - potwierdziło dowództwo wojskowe w Seulu. Według agencji Yonhap nie udało się strącić ani jednej maszyny, choć siły południowokoreańskie oddały około 100 strzałów.

"To jest jawny akt prowokacji poprzez naruszenie przez Północ naszej przestrzeni powietrznej" - oświadczył na briefingu przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Korei Płd. Li Seung-o. Dodał, że drony były niewielkie, dwumetrowe, ale odmówił odpowiedzi na pytanie, w jaki sprzęt mogły być wyposażone. Jeden z dronów przeleciał blisko stolicy Korei Płd. Seulu, a cztery pozostałe w pobliżu zachodniego wybrzeża kraju.

Jak podała agencja informacyjna Yonhap, jeden z samolotów bojowych, lekki samolot szturmowy KA-1, rozbił się w hrabstwie Hoengseong. Przedstawiciel ministerstwa obrony przekazał, że piloci, którzy znajdowali się w samolocie, przeżyli i trafili do szpitala.

Wcześniej w poniedziałek ministerstwo transportu Korei Płd. poinformowało o wstrzymaniu na prośbę władz wojskowych odlotów z portów lotniczych Incheon i Gimpo. Przerwa trwała przez około godzinę.

RadioZET.pl/PAP/AFP