Zamknij

Koronacja Karola III. Król Wielkiej Brytanii będzie miał nową koronę

05.12.2022 07:19

Korona, którą brytyjski król Karol III będzie nosił podczas przyszłorocznej koronacji, została zabrana z twierdzy Tower of London, aby dopasować jej rozmiar do głowy monarchy - ujawnił Pałac Buckingham.

Karol III
fot. Aaron Chown/AFP/POOL/East News

Karol III wstąpił na tron 8 września, w dniu śmierci swojej matki - panującej od 70 lat Elżbiety II. Choć od tego momentu jest głową brytyjskiego państwa, to uroczysta koronacja nowego monarchy jeszcze się nie odbyła. Zaplanowana została na 6 maja 2023 roku.

Koronacja Karola III. Będzie miał nową koronę

Wśród królewskich atrybutów nowego króla znajduje się oczywiście korona. Jak jednak ujawnił Pałac Buckingham, ta, którą Karol będzie nosił podczas przyszłorocznej koronacji, została zabrana z twierdzy Tower of London, aby dopasować jej rozmiar do głowy monarchy.

Operacja przewiezienia korony św. Edwarda została przeprowadzona w piątek wieczorem, ale poinformowano o niej dopiero po fakcie, a tego, gdzie obecnie się ona znajduje, nie ujawniono.

W krótkim oświadczeniu Pałacu Buckingham wspomniano jedynie o "pracach modyfikacyjnych", ale - jak wyjaśniają media - chodzi o jej lekkie powiększenie, by pasowała na głowę Karola III. Dziennik "Daily Mail" podał, że Mark Appleby, który od 2017 r. jest jubilerem królewskim, będzie się tym zajmował przez najbliższe kilka miesięcy.

Ważąca 2,23 kg korona św. Edwarda, która jest używana tylko podczas koronacji, została wykonana w 1661 r. dla króla Karola II. Jak się uważa, jest repliką XI-wiecznej korony św. Edwarda Wyznawcy, ostatniego anglosaskiego króla Anglii, która została przetopiona w 1649 r. w czasie angielskiej wojny domowej. To właśnie korona św. Edwarda znajduje się w herbie Wielkiej Brytanii, logo Royal Mail, jak również na odznakach brytyjskich sił zbrojnych.

loader

RadioZET.pl/PAP