,

Kula ognia i słup dymu w Melitopolu. Nie żyje ważny kolaborant

15.03.2023 11:05

W centrum okupowanego przez Rosjan Melitopola doszło do potężnej eksplozji samochodu. Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w służbie bezpieczeństwa podała, że w wyniku wybuchu zginął Iwan Tkacz - kolaborant mianowany przez okupanta dyrektorem przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Melitopolu.

Kolaborant zginął w Melitopolu
fot. Twitter/Screen

We wtorek 14 marca portal Ukraińska Prawda poinformował o potężnej eksplozji samochodu, do której doszło w centrum okupowanego przez Rosjan Melitopola. Początkowo podawano, że w wybuchu zginął urzędnik, później, powołując się na źródła w ukraińskiej służbie bezpieczeństwa media sprecyzowały, że chodzi o kolaboranta Iwana Tkacza. 

"Iwan Tkacz od początku marca 2022 roku aktywnie organizował przewozy pasażerskie w Melitopolu, jego przełożonym był Serhij Zołatariowł - pierwszy zastępca tzw. szefa Wojskowej Administracji Cywilnej Melitopola" - podają media. Portal dodał, że Tkacz organizował połączenia z przejętych terenów - Krymu, a także obwodu ługańskiego, donieckiego i chersońskiego. Był też zaangażowany w przerzut rosyjskich wojskowych z okupowanych terenów do obwodu zaporoskiego.

Melitopol: Iwan Tkacz pomagał Rosji. Zginął w eksplozji

"Korzystając z dostępnej floty samochodowej komunikacji miejskiej, zorganizował transport najemników Grupy Wagnera na linię frontu w obwodzie zaporoskim" - informowała Ukraińska Prawda. Swoich działań na rzecz rosyjskiego najeźdźcy Tkacz nie ukrywał. Mówił o nich otwarcie podczas propagandowych wystąpień. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania, na których widać płonący wrak i unoszącą się nad nim smugę czarnego dymu.

Ze wstępnych informacji wynikało, że na skutek eksplozji zginęła jedna osoba. Później przekazano, że śmierć poniósł też strażak, który współpracował z okupacyjnymi władzami. Ranne zostały dwie osoby - kobieta i mężczyzna - które trafiły do szpitala. Media podają, że siła eksplozji sugeruje, że ładunek wybuchowy mógł zawierać około kilograma trotylu. 

RadioZET.pl/Ukraińska Prawda