,

Policjant przyznał się do 24 gwałtów na 9 kobietach. Ofiary poznał przez internet

16.01.2023 16:00

Do 49 przestępstw, głównie natury seksualnej, popełnionych w ciągu 18 lat, przyznał się w poniedziałek funkcjonariusz londyńskiej policji metropolitalnej. To kolejna w ostatnim czasie sprawa mocno obciążająca wizerunek londyńskiej policji.

policjant przyznał się do gwałtów
fot. ASHLEY COOPER/ Science Photo Library/ East News/ Associated Press

48-letni David Carrick służył w policji metropolitalnej od 2001 r. Od 2009 r. pracował w jednostce zajmującej się ochroną budynków rządowych, parlamentu i placówek dyplomatycznych. Został zawieszony w prawach funkcjonariusza i aresztowany dopiero w październiku 2021 r. po tym jak wpłynęło przeciwko niemu drugie oskarżenie o gwałt, mimo że już wcześniej dziewięciokrotnie pojawiały się doniesienia o jego domniemanych niewłaściwych zachowaniach, w tym gwałtach i aktach przemocy domowej.

W poniedziałek przed sądem w Southwark w południowym Londynie przyznał się do 49 przestępstw, w tym do 24 gwałtów dokonanych na dziewięciu kobietach i kilkunastu innych różnych przestępstw natury seksualnej. Większość ofiar poznał poprzez portale randkowe, głównie Tinder i Badoo, a do zdobycia ich zaufania wykorzystywał swoją funkcję w policji.

Londyn. Policjant przyznał się do 24 gwałtów

- Powinniśmy byli zauważyć wzorzec jego niewłaściwego zachowania, a ponieważ tego nie zrobiliśmy, straciliśmy okazję do usunięcia go z instytucji. Jest nam niezmiernie przykro, że mogąc nadal korzystać z roli policjanta, mógł przedłużać cierpienie swoich ofiar - oświadczyła Barbara Gray, asystentka komisarza policji metropolitalnej. Carrick dwukrotnie pozytywnie przeszedł weryfikację w policji.

Przypadek Carricka nie jest odosobniony. Według opublikowanego w październiku 2022 roku raportu, w londyńskiej policji metropolitalnej nadal służą setki funkcjonariuszy, na których ciążą zarzuty łamania prawa, gdyż jej system dyscyplinarny jest powolny i nieefektywny.

Najgłośniejszym w ostatnich latach przypadkiem złamania prawa przez policjanta było uprowadzenie, gwałt i zabójstwo 33-letniej Sary Everard, którego w marcu 2021 r. dokonał pozostający w czynnej służbie Wayne Couzens. Podobnie jak Carrick on również służył w jednostce odpowiedzialnej za ochronę budynków rządowych i dyplomatycznych, a w jego przypadku również od dawna wpływały doniesienia o niewłaściwych zachowaniach natury seksualnej. We wrześniu 2021 r. Couzens został skazany dożywotnie więzienie bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)