Zamknij

Łukaszenka naciskany przez Putina. Tak odpowiada na presję Kremla

02.12.2022 11:39

Alaksandr Łukaszenka mówi o rzekomym zagrożeniu dla Białorusi, by uniknąć zaangażowania białoruskich sił zbrojnych w wojnę Rosji przeciwko Ukrainie – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy stwierdzili, że dyktator tworzy w tym celu kampanię informacyjną, będącą odpowiedzią na presję Kremla.

Łukaszenka, presja Rosji, wojna
fot. BelTA/Associated Press/East News

Białoruś nie uczestniczy formalnie w wojnie w Ukrainie prowadzonej przez Rosję, niemniej jawnie popiera agresora, udostępniając swoje terytorium i poligony. To z Białorusi w lutym ruszyło kluczowe uderzenie na Kijów, z tego państwa regularnie startowały rosyjskie rakiety kierowane w cywilne cele w Ukrainie.

Mimo to Kreml naciska na aktywne włączenie się Białorusi do wojny. W ocenie ISW Alaksandr Łukaszenka działa pod dużą presją, na którą odpowiada poprzez intensywną kampanię informacyjną o istniejącym zagrożeniu dla samej Białorusi. Ma nim być szykowany przez NATO atak na jego kraj.

Łukaszenka odpowiada na presję Putina. NATO jako straszak 

Białoruski dyktator, jak podał amerykański instytut, oskarżył Ukrainę i NATO o "rosnącą liczbę prowokacji przy granicy białorusko-ukraińskiej" i stwierdził, że Ukraina próbuje wciągnąć siły Sojuszu Północnoatlantyckiego w wojnę. Białoruski minister obrony Wiktor Chrenin stwierdził wprost, że "nie ma bezpośredniego przygotowania do wojny, a Białoruś będzie tylko bronić swojego terytorium".

Eksperci podkreślili, że wypowiedzi białoruskich władz mogą też wysyłać sygnał, że wojsko musi pozostawać w kraju i bronić go przed rzekomymi zagrożeniami ze strony NATO. Dlatego nie może być ono wysłane na wojnę na Ukrainie. W ocenie ISW zaangażowanie białoruskich sił w wojnę przeciwko Ukrainie jest "bardzo mało prawdopodobne".

Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego Ukrainy (HUR) Wadym Skibicki poinformował natomiast, że na terytorium Białorusi nie stwierdzono żadnych oznak formowania się grup uderzeniowych.

loader

RadioZET.pl/Understandingwar.org