Zamknij

Łukaszenka sprawdza "gotowość bojową" wojska. Trzy dni po wizycie Szojgu

06.12.2022 13:45

Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek o rozpoczęciu "planowego ćwiczenia gotowości bojowej". Jego celem jest m.in. "doskonalenie nawyków dowódców i szkolenie żołnierzy". Kilka dni temu do Mińska z niezapowiadaną wizytą przyleciał minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Spotkał się z Łukaszenką i swoim białoruskim odpowiednikiem.

Alaksandr Łukaszenka
fot. AP/Associated Press/East News

Jak podano w komunikacie Ministerstwa Obrony Białorusi, ćwiczenia odbywają się "zgodnie z planem" po przeprowadzeniu kolejnej kampanii poborowej. "Zajęcia przewidują przeprowadzenie kompleksu ćwiczeń z udziałem wszystkich kategorii wojskowych, oddziałów, jednostek, związków taktycznych, jednostek dowodzenia" – czytamy.

Celem ćwiczeń jest "utrzymanie gotowości bojowej i mobilizacyjnej na odpowiednim poziomie, zwiększenie interoperacyjności, doskonalenie nawyków dowódców i szkolenie żołnierzy" – przekazano. 

Szojgu z niezapowiadaną wizytą w Mińsku. Spotkał się z Łukaszenką

Informacja o rozpoczęciu kolejnych ćwiczeń "gotowości bojowej" na Białorusi pojawia się trzy dni po niezapowiedzianej wizycie Siergiej Szojgu w Mińsku. Rosyjski minister obrony przybył na rozmowy ze swoim białoruskim odpowiednikiem, ale spotkał się też z Łukaszenką. Tematem rozmów były "aktualne zagadnienia dwustronnej współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej". W piątek służba prasowa białoruskiego dyktatora informowała o jego rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem.

W sobotę dowódca ukraińskich Sił Połączonych generał Serhij Najew ostrzegał, że na Białorusi "trwa koncentracja regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi". Jednocześnie zapewnił, że armia ukraińska śledzi sytuację i przygotowuje się do reagowania.

Dowódca, cytowany przez agencję Ukrinform, ocenił, że "na razie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi". – Armia ukraińska wzmacnia swoją obronę i zdolność na wypadek, gdyby to zagrożenie wzrosło – mówił.

RadioZET.pl/PAP