Zamknij

Ksiądz zaginął w tajemniczych okolicznościach. Policja mówi o porwaniu

23.11.2022 23:02

Niemiecki ksiądz Hans-Joachim Lohre ze Stowarzyszenia Misjonarzy Afryki został prawdopodobnie porwany - podał portal Vatican News. Duchowy zaginął na misji w Mali.

Ksiądz - zdj. ilustracyjne
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Hans-Joachim Lohre jest poszukiwany przez policję. 65-letni misjonarz, obywatel Niemiec, zaginął w niedzielę. Informację potwierdziła Konferencja Biskupów Mali. 

Policja znalazła samochód duchownego w pobliżu Instytuty Edukacji Chrześcijańsko-Muzułmańskiego w Bamako (Ific), stolicy Mali. - Śledczy znaleźli naszyjnik z odciętym krzyżem obok pojazdu (należącego do księdza - red.). Drzwi samochodu były otwarte, a na ziemi były ślady stóp, jakby ktoś walczył - powiedziała Monique Pare, która jest znajomą duchownych z instytutu.

Mali. Ksiądz Hans-Joachim Lohre prawdopodobnie został porwany

Inne źródła podają, że porywacze przyjechali samochodem bez tablic rejestracyjnych i siłą wciągnęli księdza do auta, po czym z dużą prędkością odjechali. Policja przekazała, że choć nikt nie zgłosił się po okup, podejrzewa porwanie. Według śledczych sprawcami mogą być islamscy ekstremiści. 

Hans-Joachmi Lohre mieszka w Mali od 30 lat. Wykładał w Instytucie Edukacji Chrześcijańsko-Islamskiej i angażował się w inicjatywy na rzecz integracji społeczności katolickich i muzułmańskich. 

Jak podaje Vatican News, misjonarz mógł znaleźć się na celowniku porywaczy także z powodu swojej narodowości. W Mali Bundeswehra jest zaangażowana w misję stabilizacyjną ONZ. W kraju jest około 1200 niemieckich żołnierzy. Niemcy są jednym z nielicznych krajów europejskich, które po wycofaniu się francuskich sił zbrojnych nadal mają swoje wojska w Mali. 

W tym kraju działa kilka grup dżihadystycznych powiązanych zarówno z Al-Kaidą, jak i ISIS, próbujących przejąć kontrolę nad Mali. Muzułmańscy ekstremiści w przeszłości porywali cudzoziemców, w tym duchownych. 7 lutego 2017 roku, w pobliżu malijskiego miasta Koutiala, dżihadyści porwali misjonarkę z Kolumbii Glorię Cecilię Narváez. Kobietę uwolniono 9 października 2021 roku.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Vatican News/Deon.pl