Micheil Saakaszwili w stanie krytycznym. Trafił na oddział intensywnej terapii

31.01.2023 16:33

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został przeniesiony na oddział intensywnej terapii, ponieważ stan jego zdrowia znacznie się pogorszył - przekazał we wtorek w gruzińskiej telewizji rzecznik polityka Giorgi Czaładze.

micheil saakaszwili
fot. IRAKLI GEDENIDZE /AFP /East News

Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje obecnie wyrok 6 lat więzienia, wydany w 2016 roku za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie.

Zespół medyczny byłego prezydenta przekazał, że jego zdrowie znacząco się pogorszyło, odkąd w październiku 2021 roku trafił do więzienia i rozpoczął prowadzenie kolejnych strajków głodowych. Pod koniec 2021 roku został zabrany do szpitala.

Micheil Saakaszwili w ciężkim stanie

- Stan zdrowia prezydenta jest niepokojący, krytyczny, niezbędne jest, aby prezydent Saakaszwili przebywał na oddziale intensywnej terapii - przekazał Giorgi Chaladze.

Saakaszwili w nocy stracił przytomność i dostał gorączki - powiadomił "Głos Gruzji", powołując się na wypowiedź matki Saakaszwilego.

Obecnie były prezydent Gruzji jest leczony w klinice w Tbilisi, a jego prawnicy starają się o zawieszenie jego wyroku, aby umożliwić mu wyjazd na leczenie za granicę.

RadioZET.pl/ PAP/ Reuters