Zamknij

Premier Japonii powołał ministerstwo ds. samotności. Przez plagę samobójstw

18.02.2021 14:01
Premier Japonii powołał ministerstwo ds. samotności. Ma przeciwdziałać izolacji
fot. Shutterstock

Ministerstwo ds. samotności i izolacji to nowy resort powołany przez premiera Japonii, Yoshihide Suga. Szef rządu zapowiedział, że chce, by "przeciwdziałało ono tym zjawiskom" i budowało nowe związki między ludźmi. Podkreślił też, że z powodu pandemii koronawirusa samotność stała się jeszcze większym problemem niż do tej pory.

  • Premier Japonii Yoshihide Suga utworzył nowe ministerstwo – ds. samotności i izolacji społecznej
  • Na jego czele stanął Tetsushi Sakamoto. Wcześniej był on ministrem ds. ożywienia regionów i autorem programów pomocy dla osób starszych, oraz samotnych i ubogich dzieci
  • Resort ma „przeciwdziałać” samotności oraz izolacji społecznej, oraz "budować nowe związki między ludźmi".

Ministerstwo ds. samotności i izolacji zostało utworzone 12 lutego. Premier Japonii Yoshihide Suga zadeklarował, iż chce, by resort „przeciwdziałał” samotności oraz izolacji społecznej, oraz "budował nowe związki między ludźmi". Ministerstwem ds. samotności pokieruje Tetsushi Sakamoto, były szef resortu ożywienia regionów i autor programów na rzecz osób starszych, ubogich dzieci i zwiększania dzietności w rodzinach japońskich.

Jednym z problemów, którymi ma zająć się ministerstwo, jest rosnąca liczba samobójstw wśród Japończyków. Według danych z października ub.r. w Japonii odnotowano 2153 przypadków odebrania sobie życia. To ogromny wzrost w porównaniu do poprzednich lat. W 2020 r. liczba samobójstw w Japonii przekroczyła już liczbę zgonów z powodu koronawirusa, która wyniosła 2087.

Minister ds. samotności w Japonii: "Udzielimy tak szerokiej pomocy, jak będzie to możliwe"

Premier Japonii podkreślił, że w czasach pandemii bardziej niż mężczyźni cierpią kobiety i to wśród nich jest obecnie więcej samobójstw. Zaapelował też do nowego ministra, by ten „rozpoznał problem i w związku z nim podjął odpowiednie działania”.

- Chcę promować zachowania, które zapobiegają samotności, izolacji społecznej i bronią więzi międzyludzkich - stwierdził japoński minister ds. samotności w rozmowie z dziennikarzami. Dodał też, że planuje nawiązać współpracę z ministerstwem zdrowia i rolnictwa, by wesprzeć osoby ubogie. - Udzielimy tak szerokiej pomocy, jak będzie to możliwe – zapowiedział Sakamoto.

Minister ds. samotności działa też w Wielkiej Brytanii. Resort został powołany w 2018 roku. Jak zdradził minister Sakamoto, w Japonii problem izolacji dotyka ludzi w każdym wieku: dzieci, młodzieży i osób starszych.

RadioZET.pl/ekai.pl/asia.nikkei.com/PAB