Zamknij

Na to Putin przygotowuje Rosję. Porównał się ze słynnym carem

08.12.2022 10:19

Władimir Putin przygotowuje Rosjan na długotrwałą wojnę w celu podbicia Ukrainy, porównuje się do rosyjskiego cara Piotra I -  ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną. Ośrodek zwraca również uwagę, że Rosjanie prawdopodobnie dostosowali irańskie drony do zimowych warunków.

Putin
fot. PAP/EPA/VITALIY BELOUSOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Analizując środowe wystąpienie Władimira Putina na spotkaniu z rosyjską Radą Praw Człowieka, ISW podkreśla, że zapowiedział on, iż wojna może być „długotrwałym procesem”.

Rosyjski dyktator podkreślał, że w efekcie „specjalnej operacji wojskowej”, jak Moskwa nazywa swoją agresywną wojnę w Ukrainie, kraj ten uzyskał zdobycze terytorialne i porównywał się z carem Piotrem I Wielkim, który „również walczył o dostęp do Morza Azowskiego”.

Putin przygotowuje kraj na długą wojnę. "Przywołanie imperialnej historii"

„To przywołanie imperialnej historii umieszcza obecne cele Putina w Ukrainie w otwarcie imperialistycznym i maksymalistycznym kontekście. Putin przygotowuje wewnętrznych odbiorców do długiej, ciężkiej wojny w Ukrainie, której celem jest zdobycie nowych terytoriów” - ocenia ISW.

Analitycy ośrodka akcentują, że zarówno ten przekaz, jak i reakcje na niego w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej są ewidentnie nie do pogodzenia z jakimikolwiek rozejmem czy negocjacjami.

Według ISW Putin nie jest gotów ryzykować utraty wewnętrznego poparcia przez korektę celów w wojnie z Ukrainą, nie mówiąc już o odejściu od głównego celu, który, jak daje on coraz wyraźniej do zrozumienia, polega na „odtworzeniu w jakiejś formie Imperium Rosyjskiego”.

W kontekście roli Rady Praw Człowieka ośrodek ocenia, że Putin używa jej w sposób, który jest „fundamentalnie niezgodny z bazowymi zasadami międzynarodowego prawa praw człowieka”. M.in. usunął z jej składu osoby nastawione krytycznie, włączając do niego marionetkowych liderów oraz prowojennego dziennikarza.

Wykorzystanie ciała ds. praw człowieka do promowania i stwarzania warunków do ludobójczej wojny w Ukrainie podważa deklaracje Kremla na temat rzekomego zobowiązania do przestrzegania praw człowieka ISW

Eksperci odnotowują również, że po raz pierwszy od trzech tygodni Rosjanie zastosowali w środę irańskie drony kamikadze, co może oznaczać, że udało im się przystosować to uzbrojenie do zastosowania w warunkach zimowych. Przewidują, że w nadchodzących tygodniach agresor będzie ich częściej używał do ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną.

loader

RadioZET.pl/PAP