Zamknij

Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2. Podjęli jeszcze jedną ważną decyzję

25.01.2023 12:06

Niemiecki rząd zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 pojazdów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Niemcy
fot. Michael Sohn/Associated Press/East News

Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2 oraz zgodzą się na przekazanie jej pojazdów wojskowych także przez inne kraje partnerskie. Poinformował o tym w specjalnym oświadczeniu rzecznik prasowy rządu Olafa Scholza Steffen Hebestreit.

Niemcy przekażą Ukrainie Leopardy. Jest decyzja

- Celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów z czołgami Leopard 2 dla Ukrainy - powiedział, cytowany przez agencję AFP. Wcześniej o decyzji władz w Berlinie informował m.in. Reuters.

Niemcy zapowiedzieli również, że szkolenia ukraińskich sił zbrojnych w obsłudze Leopardów rozpoczną się "szybko". Pakiet uzgodniony po intensywnych rozmowach z sojusznikami Ukrainy obejmuje również logistykę, amunicję i konserwację czołgów bojowych.

- Ta decyzja jest zgodna z naszą dobrze znaną linią wspierania Ukrainy najlepiej jak potrafimy - powiedział, także cytowany przez AFP kanclerz Olaf Scholz.  Na decyzję Niemiec zareagował już w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki, który podziękował za nią szefowi niemieckiego rządu.

"Decyzja o wysłaniu Leopardów na Ukrainę to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi" - napisał na Twitterze polski premier.

loader

RadioZET.pl/PAP/AFP