Zamknij

Nieoficjalne ostrzeżenie: Putin może użyć broni chemicznej w Ukrainie

24.11.2022 11:27

Administracja Joe Bidena obawia się, że przed ewentualną konfrontacją nuklearną z NATO Putin może – jeżeli jego wojska nadal będą ponosić porażki w Ukrainie – najpierw użyć tam broni chemicznej – podał w czwartek portal Politico.

Władimir Putin
fot. PAP/EPA

"Urzędnicy administracji USA chcą się upewnić, że sojusznicy są przygotowani na taką możliwość. Biały Dom dąży do tego, by zwiększyć inwestycje w produkcję systemów wykrywających użycie broni chemicznej" – pisze portal, opierając się na rozmowach z sześcioma znającymi sprawę anonimowymi urzędnikami.

USA: Putin może użyć broni chemicznej w Ukrainie

"Stany Zjednoczone nie mają żadnych danych wywiadowczych, które sugerowałyby, że taki atak na Ukrainie jest nieuchronny" – zaznacza Politico. Wielu urzędników amerykańskiego Departamentu Obrony twierdzi natomiast, że walki w miesiącach zimowych utkną w impasie, a żadna ze stron nie będzie w stanie zająć dużo terenu. Jednak w przypadku ciągłych strat na polu walki lub całkowitego załamania się rosyjskiej armii – zaznaczają – Putin może uciec się do użycia broni chemicznej – w tym tej, kojarzonej z próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

"W takim ataku użyto by środków chemicznych, które można łatwo ukryć, co utrudniłoby państwom zachodnim przypisanie ich Moskwie" – powiedział jeden z urzędników cytowany przez Politico. Niektóre chemikalia mogą być przekształcone w aerozol lub użyte w amunicji, aby zadać obrażenia dużej grupie ludzi.

Rosja prawdopodobnie używała broni chemicznej w Syrii

"USA od dawna wiedzą, że Rosja inwestuje w zwiększenie swojego potencjału w zakresie broni chemicznej" – pisze portal. Wyżsi urzędnicy naciskają również na zmianę podejścia USA do przygotowania i odpowiedzi na potencjalne ataki bronią chemiczną przez różne państwa, nie tylko Rosję.

Rosja prawdopodobnie używała broni chemicznej w Syrii – zaznacza Politico. Stany Zjednoczone oskarżyły Moskwę o pomoc syryjskiemu rządowi w zatuszowaniu użycia zakazanej toksycznej amunicji podczas wojny domowej w tym kraju – dodaje.

"Zawsze byliśmy świadomi, że mają środki i możliwości użycia tego typu broni" – powiedział Politico jeden z urzędników Pentagonu. "Nasza ocena pozostaje niezmienna. Uważnie obserwujemy ten konflikt, ale nie widzieliśmy niczego, co skłoniłoby nas do zmiany naszego stanowiska" – zaznaczył.

loader

RadioZET.pl/PAP