Zamknij

Niezwykłe dzieło w Watykanie. Bożonarodzeniowa szopka przedstawiająca Azowstal

09.12.2022 16:53

W Watykanie już po raz piąty otwarto wystawę "100 szopek", prezentującą dziaeła pochodzące z całego świata. Wśród nich znalazła się m.in. szopka, przedstawiająca kombinat metalurgicznym Azowstal w ukraińskim Mariupolu.

Watykan
fot. Facebook/Ambasada Ukrainy w Watykanie

W Watykanie już po raz piąty otwarto wystawę "100 szopek". Ekspozycję, która prezentuje ponad 120 dzieł artystów z całego świata, można podziwiać od 8 grudnia do 8 stycznia przyszłego roku. Wykonano je z różnych materiałów, m.in. z papieru, ceramiki, tkaniny i drewna.

Watykan. Szopka bożonarodzeniowa w Azowstalu

Wśród tegorocznych eksponatów jest jeden wyjątkowy. To szopka przedstawiająca kombinat metalurgiczny Azowstal. Jej zdjęcie opublikowała w mediach społecznościowych ambasada Ukrainy w Watykanie.

Jak podała placówka, Ukraina przygotowała na poczet wystawy jeszcze dwie szopki: eko-szopkę wykonana przez mieszkankę obwodu czerkaskiego oraz eksponat przygotowany przez Narodowe Muzeum Architektury. Ta ostatnia składa się z 440 aniołów przymocowanych do choinki. Symbolizują one dzieci, które zginęły w wojnie w Ukrainie.

Przypomnijmy, że zakłady Azowstal były najdłużej - bo aż 82 dni - broniącym się punktem ukraińskiego oporu w okupowanym i bombardowanym przez Rosjan mieście w południowo-wschodniej Ukrainie.

W maju obrońcy Mariupola po niemal trzech miesiącach walk, w tym w oblężonym przyczółku na terenie Azowstalu, trafili do rosyjskiej niewoli. 21 września w ramach wymiany jeńców z Rosją władzom ukraińskim udało się uwolnić 215 wojskowych, w tym dowódców obrony Mariupola i zakładów Azowstal.

RadioZET.pl/Facebook/PAP/polsatnews.pl