Zamknij

Korea Północna demontuje głośniki propagandowe na granicy. Wcześniej zapowiedział to też sąsiad z Południa

Redakcja
01.05.2018 09:25
Korea
fot. East News

Południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, iż widzi oznaki, że Korea Północna rozpoczęła demontaż propagandowych głośników rozmieszczonych na granicy z Koreą Południową.

Wcześniej demontaż głośników, nadających przekazy propagandowe przeznaczone dla Koreańczyków na Północy, zapowiedziała Korea Południowa.

Demontaż głośników propagandowych po obu stronach granicy jest pierwszym praktycznym krokiem na drodze pojednania obydwu krajów, którego wyrazem był piątkowy historyczny szczyt przywódców - Kim Dzong Una i prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina w miejscowości Panmundżom po południowej stronie linii demarkacyjnej między państwami koreańskimi.

Kolejnym małym posunięciem Korei Północnej jest przewidziane na 5 maja przesunięcie zegarów o 30 minut, by zrównać swój czas z czasem Korei Południowej.

Podczas szczytu przywódcy obu zwaśnionych krajów podpisali deklarację, w której zapowiedzieli wspólne dążenia do zawarcia formalnego układu pokojowego, kończącego wojnę z lat 50. XX wieku. Zobowiązali się też do zaprzestania "wszelkich wrogich działań przeciwko sobie w każdej dziedzinie", w tym do wstrzymania przekazów propagandowych.

Zobacz także

Przypomnijmy, że w najbliższym czasie (choć dokładnego terminu ani miejsca jeszcze nie znamy) zaplanowane jest także spotkanie Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Porozumienie między Koreą Północną a Południową

Nobel dla Trumpa? Zaskakujące słowa prezydenta

RadioZET.pl/PAP/MP