,

Opóźnione samoloty z Polski do Izraela. Strajk generalny sparaliżował kraj

27.03.2023 11:27

Główne międzynarodowe lotnisko Izraela nie obsługuje regularnie lotów od poniedziałkowego poranka. Port Ben Guriona niedaleko Tel Awiwu dołączył do strajku po tym, jak premier Benjamin Netanjachu zdymisjonował ministra obrony, który skrytykował forsowaną przez niego reformę sądownictwa.

Protesty w Izraelu
fot. Oren Ziv/Associated Press/East News, @AmichaiStein1/Twitter (screenshot)

W nocy z niedzieli na poniedziałek w całym Izraelu wybuchły spontaniczne i gwałtowne protesty antyrządowe. Bezpośrednim powodem była ministra obrony Joava Galanta, który publicznie krytykował plany premiera Benjamina Netanjahu dotyczące reformy sądownictwa.

W ocenie opozycji i krytyków rząd prawicowy chce złamać niezależność sądownictwa, co zagrozi całemu systemowi demokratycznemu w Izraelu. Od poniedziałkowego poranka do strajku przyłączają się kolejne grupy zawodowe. Jak poinformowały izraelskie media, są bardzo duże opóźnienia na lotnisku Ben Guriona niedaleko Tel Awiwu. Wśród opóźnionych i odwołanych samolotów są również te z Polski.

Protesty w Izraelu. Opóźnienia na lotniskach

Przewodniczący Histadrut, największej izraelskiej federacji związków zawodowych, Arnon Bar-Dawid zapowiedział w poniedziałek strajk generalny przeciwko wprowadzanej przez prawicowy rząd reformie sądownictwa. Rano przed parlamentem ponownie zebrali się demonstranci, a w ramach protestów wstrzymane zostały odloty z lotniska Ben Guriona.

W Knessecie opozycyjni posłowie zaatakowali Simchę Rothmana, przewodniczącego komisji, która procedowała projekt ustawy, okrzykami "Hańba! Hańba!" i ostrzeżeniami, że może ona doprowadzić do zniszczenia Izraela. - To jest wrogie przejęcie państwa. Nie potrzeba Hamasu, nie potrzeba Hezbollahu - powiedział jeden z posłów do Rothmana.

Jednocześnie skrajnie prawicowy koalicjant, Itamar Ben-Gewir napisał na Twitterze, że rząd musi kontynuować reformę i nie może "poddać się anarchii". Protesty nabrały nowego impetu kiedy premier zdymisjonował ministra obrony Joava Galanta, który publicznie krytykował plany premiera Benjamina Netanjahu i nawoływał do rozmowy z ugrupowaniami przeciwnymi wprowadzaniu zmian.

Przywódca opozycji Jair Lapid wezwał rządzących do rozpoczęcia "narodowego dialogu". - Wzywam Netanjahu - odwołajcie dymisję Joava Galanta. Państwo Izrael nie może pozwolić sobie na zmianę ministra obrony w obliczu zagrożeń na wszystkich frontach - powiedział Lapid w przemówieniu do narodu, zrelacjonowanym przez izraelską telewizję I24news.

"Wzywam koalicję, pójdźmy do prezydenta, rozpocznijmy narodowy dialog, który doprowadzi do opartej na Deklaracji Niepodległości konstytucji i kraju, w którym wszyscy żyjemy razem z miłością i wzajemnym szacunkiem" - dodał.

Wcześniej, w nocy z niedzieli na poniedziałek o wstrzymanie reformy "w imię dobra Izraela, w imię odpowiedzialności" apelował prezydent Izaak Herzog. Jeżeli ustawy zostaną przyjęte, rządząca nacjonalistyczno-religijna koalicja uzyska większą kontrolę nad mianowaniem sędziów.

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się