Zamknij

Ostrzał Ukrainy. "W elektrowniach atomowych wyłączyły się wszystkie bloki energetyczne"

23.11.2022 16:27

Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę. W związku z atakami wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach atomowych: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej - poinformował w środę koncern Enerhoatom. Wcześniej informację o odłączeniu od sieci elektrowni atomowych Chmielnickiej i Południowoukraińskiej podała agencja Interfax-Ukraina.

Zaporoska Elektrownia Atomowa
fot. STRINGER/AFP/East News (na zdj. - Zaporoska Elektrownia Atomowa)

W związku z rosyjskimi ostrzałami w Ukrainie wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach atomowych: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej - poinformował w środę koncern Enerhoatom. Zapewniono, że tło promieniowania jest w normie.

Enerhoatom: wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach atomowych

"W środę z powodu obniżenia częstotliwości w sieci elektroenergetycznej Ukrainy w elektrowniach zadziałał system bezpieczeństwa, wskutek czego automatycznie wyłączyły się wszystkie bloki energetyczne" - czytamy w komunikacie. Koncern zapewnił, że tło promieniowania na terytorium elektrowni atomowych i w ich okolicy nie zmieniło się, wszystkie wskaźniki są w normie.

Ołeksandr Supruniuk, mer miasta Niecieszyn, poinformował wcześniej o wstrzymaniu pracy bloków energetycznych Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. - Nie ma prądu, wody, możliwe, że ogrzewania też - dodał, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Portal RBK-Ukraina napisał, powołując się na rzecznika koncernu Enerhoatom Łeonida Olijnyka, że wyłączono wszystkie bloki energetyczne Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej w obwodzie mikołajowskim. Jest to związane z uszkodzeniem sieci energetycznych. - Z elektrownią wszystko jest w porządku, ale nie ma komu dostarczać energii - powiedział rzecznik.

W związku z obniżeniem częstotliwości prądu z sieci nie pobiera też Zaporoska Elektrownia Atomowa, która jest pod kontrolą wojsk rosyjskich. Działają tam generatory spalinowe. Tło promieniowania pozostaje w normie - napisał Enerhoatom.

W środę Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na ukraińskie miasta. Lwów jest całkowicie pozbawiony prądu. Podobna sytuacja panuje także w Kijowie, Charkowie, Mikołajowie, Zaporożu i w Odessie. W całym kraju trwa alarm przeciwlotniczy. 

RadioZET.pl/PAP/Telegram