Paco Rabanne nie żyje. Słynny projektant mody miał 88 lat

03.02.2023 15:10

Paco Rabanne, czyli Francisco Rabaneda Cuervo nie żyje – poinformowała agencja Reutera za rzecznikiem prasowym grupy Puig, która kontroluje legendarną markę. Projektant mody i twórca perfum zmarł w wieku 88 lat.

Paco Rabanne
fot. Remy de la Mauviniere/Associated Press/East News

Paco Rabanne zmarł 3 lutego w swoim domu w miejscowości Portsall we Francji. Jak na razie przyczyna śmierci urodzonego w Hiszpanii znanego projektanta mody pozostaje nieznana. Informację o jego śmierci potwierdził mediom rzecznik grupy Puig, kontrolującej wytwórnię Paco Rabanne.

Paco Rabanne nie żyje

Francisco Rabaneda Cuervo, bo tak naprawdę nazywał się Paco Rabanne, urodził się 18 lutego 1934 roku w gminie Pasaia w Kraju Basków. Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej uciekł z Hiszpanii do Francji wraz z matką. Z wykształcenia był architektem, ale stał się sławny jako "enfant terrible" francuskiego świata mody w latach 60.

Paco Rabanne zaczął swoją karierę projektując biżuterię dla domów mody Givenchy, Dior oraz Balenciaga. Własny dom mody założył w 1966 roku. W swoich projektach stosował niekonwencjonalne materiały, jak metal, papier albo plastik.

Rabanne zasłynął nie tylko ze swych projektów, ale też z ekscentrycznych wypowiedzi w telewizji. Głosił między innymi, że ma za sobą wiele wcieleń, w tym prostytutki w czasach króla Ludwika XIV, ma 75 tys. lat, spotkał istoty pozaziemskie, a w poprzednim życiu zamordował faraona Tutenchamona.

W 2006 roku odwiedził Ukrainę i powiedział o jej rozwoju po odzyskaniu niepodległości: "Ukraina przypomina mi kwiat, który rozwija swe płatki na moich oczach".

RadioZET.pl/Reuters/PAP