Niepokojące dane ws. szczepionki na COVID-19 w tej grupie wiekowej. Pfizer komentuje

26.01.2023 17:07

Kontrowersje wokół nowej szczepionki przeciw COVID-19. Dane dotyczące szczepień amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) sugerują, że u seniorów zaszczepionych biwalentną szczepionką Pfizera stwierdzono więcej przypadków udaru mózgu. Nie ma jednak pewności, czy między jednym a drugim jest związek przyczynowy.

szczepienie przeciw COVID-19
fot. Konrad Zelazowski/agefotostock/East News (zdj. ilustracyjne)

Biwalentną, czyli dwuskładnikową szczepionkę koncernu farmaceutycznego Pfizer oraz niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech w technologii mRNA wprowadzono, by lepiej chroniła przed nowymi subwariantami wirusa SARS-CoV-2, którymi są Omikron BA4 oraz BA5. Stosowana jest ona jako tzw. booster, czyli preparat przypominający, podawany po szczepieniu zasadniczym, stosowanym w dwóch dawkach. W tym przypadku wykorzystuje się szczepionkę w wersji wcześniejszej, używanej od początku 2021 r.

Więcej udarów u seniorów po szczepionce na COVID-19. Oświadczenie Pfizera

Ze wstępnych danych CDC (zgromadzonych w ramach Vaccine Safty DetaLink) wynika, że w grupie osób w wieku co najmniej 65 lat, zaszczepionych dwuskładnikową szczepionką Pfizera w okresie 21 dni po jej podaniu, stwierdzono więcej przypadków niedokrwiennego udaru mózgu. Z tego jednak nie wynika jeszcze, że u niektórych seniorów preparat ten może zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Na razie stwierdzono jedynie, że zachorowań u ludzi starszych jest więcej niż w grupie osób w wieku 22-44 lat, również zaszczepionych tym samym preparatem. U seniorów częściej występują udary mózgu, podobnie jak inne schorzenia, aniżeli u osób w średnim wieku i młodszych. Danych tych, przedstawionych również przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), nie można jednak bagatelizować. Wymagają dalszych obserwacji i analiz - oświadczyły Centrum Prewencji i Kontroli Chorób w Atlancie oraz FDA.

Pfizer wraz z firmą BioNTech zapewniają w opublikowanym oświadczeniu, że wiedzą o doniesieniach sugerujących potencjalne występowanie udarów mózgu po podaniu dwuskładnikowej szczepionki przeciwko COVID-19 wśród osób w wieku co najmniej 65 lat. Zaznacza się, że nic na razie nie wskazuje na występowanie związku przyczynowego między szczepionką a niedokrwiennymi udarami mózgu u seniorów.

Z danych przedstawionych przez CDC wynika, że wśród 550 tys. osób w wieku co najmniej 65 lat, które zaszczepiono preparatem dwuskładnikowym Pfizera, udar mózgu w okresie trzech tygodni po jego podaniu stwierdzono u zaledwie 130 osób. W żadnym z tych przypadków nie doszło do zgonu.

FDA zwraca uwagę, że jeśli chodzi o podobną szczepionkę w technologii mRNA innej amerykańskiej firmy Moderna, nie zauważono wzrostu przypadków udarów mózgu po zaszczepieniu. Wymaga to dalszych badań, jednak rekomendacje dotyczące tych szczepień nie zostają zmienione – zaznacza amerykańska Agencja Żywności i Leków.

loader

RadioZET.pl/PAP