Polak wszedł na zabytkową piramidę Majów. Tak zareagowali turyści

01.02.2023 09:50

Podróżujący po Meksyku polski turysta został aresztowany przez policję. Mężczyzna wszedł na piramidę Kukulkana, wybudowaną przez Majów na terenie starożytnego miasta Chichen Itza na Półwyspie Jukatan - poinformowały we wtorek meksykańskie media. Wcześniej dostał nauczkę od turystów.

Polak wszedł na piramidę Majów
fot. East News/Twitter.com/sabio28

Do incydentu doszło w niedzielę - poinformował media Narodowy Instytutu Antropologii i Historii (INAH), który sprawuje opiekę nad zabytkiem. Intruz został zatrzymany przez policję w pobliżu piramidy Kukulkana, a następnie tymczasowo aresztowany.

Meksyk. Polak wszedł na piramidę Majów. Został aresztowany

Po 12 godzinach pobytu w więzieniu i wpłaceniu równowartości 263 dolarów tytułem grzywny mężczyzna wyszedł na wolność - ustalił meksykański dziennik “El Universal”.

Próba wejścia na szczyt piramidy została sfilmowana przez obecnych w miejscu zdarzenia turystów i opublikowana w internecie. Na nagraniu widać, jak część świadków zdarzenia krytycznie odnosi się do złamania przez turystę obowiązujących w Chichen Itza zasad. Jeden z obecnych pod piramidą mężczyzn uderzył intruza kijem w głowę.

- Turyści powinni szanować zasady bezpieczeństwa obowiązujące na tym obszarze archeologicznym, aby zachować dziedzictwo kulturalne Meksyku - powiedział szef INAH Jose Chab Cardenas.

Piramida boga Kukulkana jest jedną z głównych budowli ruin miasta Chichen Itza, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP