,

Policja udaremniła zamachy w Grecji. Terroryści chcieli masowych ofiar

28.03.2023 18:51

Grecka policja aresztowała dwóch Pakistańczyków pod zarzutem planowania ataków na zlokalizowane w Grecji obiekty żydowskie - przekazał we wtorek dziennik "Kathimerini". Dodano, że przygotowania do ataków były już w końcowej fazie, a ich celem było spowodowanie masowych ofiar.

Policja
fot. Alexandros Michailidis/Shutterstock (ilustracyjne)

"Aresztowania to część operacji rozbicia działającej w Grecji, ale kierowanej z zagranicy siatki terrorystycznej" - zaznaczyła policja w komunikacie. Uzupełniono, że w akcji oprócz policji brał udział grecki wywiad NIS oraz niewymieniona z nazwy służba wywiadowcza innego państwa.

Podejrzani starannie wybrali cel o dużym znaczeniu symbolicznym i kończyli przygotowania do ataku - przekazała policja. "Ich zamiarem było nie tylko zabicie niewinnych obywateli, ale także podważenie poczucia bezpieczeństwa w kraju, zaszkodzenie greckim instytucjom publicznym i stosunkom zagranicznym" - podkreślono.

Grecja. Policja zapobiegła zamachowi terrorystycznemu

W komunikacie policji nie podano narodowości aresztowanych ani charakteru wybranych przez nich celów. Zatrzymani byli Pakistańczykami, którzy zamierzali uderzyć w zlokalizowane w Grecji obiekty żydowskie - uzupełniają media w oparciu o swoje źródła.

Celem planowanego ataku była synagoga w centrum Aten - poinformował "Kathimerini". Aresztowani Pakistańczycy mają 27 i 29 lat - dodaje agencja AFP. "Podejrzani nie tylko zaplanowali atak i otrzymali ostateczne polecenie przeprowadzenia go, ale dokonali już rozpoznania terenu i szukali potencjalnych wspólników zamachu" - napisano w komunikacie policji.

NIS prawdopodobnie rozpoczęła śledztwo w sprawie siatki terrorystycznej po aresztowaniu w 2021 na Cyprze obywateli Pakistanu w związku z planowaniem zamachu na Izraelczyków oraz przeprowadzonymi rok później aresztowaniami Pakistańczyków w Turcji, którym zarzucano planowanie ataków na Izraelczyków w Stambule - komentuje "Kathimerini".

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się