Zamknij

Sikorski krytykuje USA za decyzję ws. Afganistanu. "To był błąd. Mówiłem o tym"

16.08.2021 09:52

Jako błąd były szef MON i MSZ Radosław Sikorski ocenił decyzję o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu. Jego zdaniem, sposób wyjścia armii USA był niefortunny. - Mówiłem o tym, gdy ta decyzja zapadała - powiedział. 

Afganistan
fot. PAP/EPA

Afganistan. Od kilkunastu dni talibowie stopniowo przejmują kontrolę nad krajem. Zdobyli już wszystkie najważniejsze miasta i prowincje, a w niedzielę opanowali pałac prezydencki w Kabulu. Stało się to możliwe po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich żołnierzy po 20 latach stacjonowania. 

Ze stolicy uciekł natomiast prezydent Ashraf Ghani, który stwierdził, że zrobił to, "aby uniknąć rozlewu krwi". Miejsce jego pobytu owiane jest tajemnicą - w mediach pojawiają się informacje, że przebywa w Tadżykistanie, Uzbekistanie bądź Omanie. Z kolei państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli z Afganistanu. Na terenie lotniska w Kabulu stłoczyło się kilkuset cywilów afgańskich, starając się uciec z kraju przed talibami.

Sikorski: wycofanie się wojsk USA z Afganistanu było błędem

Radosław Sikorski, były minister obrony narodowej oraz szef MSZ, był pytany w TVN24, czy wycofanie wojsk z Afganistanu w takiej formie, w jakiej to nastąpiło, było błędem USA? - Tak. Uważam, że to błąd i mówiłem o tym, gdy ta decyzja zapadała - odpowiedział polityk. Jego zdaniem sposób wycofania wojsk amerykańskich "jest niefortunny".

Ja osobiście, będąc miesiąc temu w Waszyngtonie, doradzałem Amerykanom, żeby zatrzymali sobie jedną z baz, czy to lotnisko w Kabulu, czy najlepiej bazę Bagram. Jako element stabilizujący, element szachowania politycznego reżimu talibów  Radosław Sikorski

Jak mówił Sikorski, talibowie nie podbili w tej chwili Afganistanu. Cały kraj zorientował się na nich i dogadał się lokalnie z miejscowymi talibami, dlatego, że utracił wiarę w przetrwanie tego rządu, bo Amerykanie w ten sposób wycofali dla niego poparcie.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki poinformował o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zapewnił natomiast w rozmowie z PAP, że resort podejmuje działania na rzecz ewakuacji tych osób z Afganistanu. Wcześniej o pomoc dla tych osób zaapelowali w liście do MSZ: b. ambasador RP w Afganistanie Piotr Łukasiewicz, b. szefowie MON: Tomasz Siemoniak i Bogdan Klich, b. szef MSZ Radosław Sikorski oraz założycielka Polskiej Misji Humanitarnej, obecnie europosłanka PO Janina Ochojska.

RadioZET.pl/PAP