Zamknij

Ambasador Rosji w Warszawie: Polacy tuszują fakt wyzwolenia przez Armię Czerwoną

27.01.2020 08:29

W 75 rocznicę wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz wybrzmiewa kolejny spór historyczny między Polską a Rosją. Władze Rosji podtrzymują retorykę „wyzwolenia” spod okupacji nazistowskiej. Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew powiedział w dzienniku „Izwiestija” wręcz, że Polska „stara się zatuszować fakt ocalenia przez Armię Czerwoną”. 

Siergiej Andriejew
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Słowa ambasadora Rosji w Warszawie wybrzmiewają dziś szczególnie - na kilka godzin przed obchodami 75. rocznicy wyzwolenia największego obozu zagłady z czasów wojny, Auschwitz-Birkenau.

Zobacz także

Warszawa ma złe stosunki z Moskwą, a historię interpretuje się tak, jakby w przeszłości nic dobrego nie pochodziło z Rosji dla Polski. Niezaprzeczalny fakt wyzwolenia Polski przez Armię Czerwoną jest przykrywany masą roszczeń wobec Rosji Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce, dziennik "Izwiestija"

Zdaniem Andriejewa „trudno powiedzieć ilu Polaków wierzy w taką wersję historii”. Przekonuje jednak, że dość jednolity przekaz w Polsce silnie wpływa na Polaków, zwłaszcza młodych.

Zobacz także

Ambasador powiedział, że Polska rzadziej wspomina w ostatnim czasie fakt wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.

Duda na placu Czerwonym 9 maja? "Nie ma informacji"

Andriejew wspomniał, że Rosja nie ma informacji ws. możliwego zaproszenia prezydenta Andrzeja Dudy na tegoroczną rocznicę zakończenia II wojny światowej. Rosja rokrocznie celebruje ją 9 maja na placu Czerwonym.

Przypomnijmy, że prezydent Rosji Władimir Putin nie stawił się w Polsce we wrześniu 2019 roku na obchodach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

RadioZET.pl/PAP/Izwiestija.ru