Zamknij

Kandydatura Szydło odrzucona. Była premier nie dostała stanowiska w PE

10.07.2019 15:54

Beata Szydło w środowym głosowaniu nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski został za to wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych PE. 

Beata Szydło
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Beata Szydło przegrała w tajnym głosowaniu. Za kandydaturą byłej polskiej premier było 21 posłów,  27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. 

''Taka jest siła PiS w Europie. Beata Szydło przegrała głosowanie na szefową Komisji Zatrudnienia (27 do 21). Poniżające, bo szkoda Polski ale w pełni zasłużone dla kogoś kto przez lata traktował Europę z pogardą'' - napisał na Twitterze Robert Biedroń. 

Witold Waszczykowski wiceszefem komisji spraw zagranicznych PE

Były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (PiS) został wybrany na wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych PE. Szefem komisji został niemiecki europoseł Europejskiej Partii Ludowej David McAllister.

Komisja spraw zagranicznych jest drugą największą komisją w europarlamencie. Zasiada w niej 71 eurodeputowanych. Na europosła PiS oddano 37 głosów; 24 europosłów było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Z Polski poza Waszczykowskim w komisji tej zasiadają: Radosław Sikorski (PO), Włodzimierz Cimoszewicz (SLD), Anna Fotyga (PiS), Karol Karski (PiS), Jacek Saryusz-Wolski (PiS). 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP