Zamknij

MSW Francji alarmuje: bardzo wysokie zagrożenie terrorystyczne w kraju

31.08.2020 23:11

Zagrożenie terrorystyczne na terytorium Francji utrzymuje się na "bardzo wysokim poziomie" - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych tego kraju Gerald Darmanin.

zagrożenie terrorystyczne we Francji
fot. Julien Mattia / Le Pictorium /East News

Zagrożenie terrorystyczne we Francji. 8132 osoby zostały zidentyfikowane jako zradykalizowani terroryści, posiadający swoje teczki w aktach dotyczących radykalizacji terrorystycznej (FSPRT) – poinformował Darmanin w siedzibie Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI).

"Ryzyko terrorystyczne pochodzenia sunnickiego pozostaje głównym zagrożeniem, przed którym stoi nasz kraj" - zaznaczył szef francuskiego MSW.

Francja. Bardzo wysokie zagrożenie terrorystyczne w kraju

Trzeba przede wszystkim oddać hołd kobietom i mężczyznom ze służb bezpieczeństwa i służb wywiadowczych, którzy robią wszystko, aby chronić Francuzów i zapewnić im bezpieczeństwo - powiedział. "Ta codzienna, drobiazgowa, nieustępliwa praca, często w cieniu, umożliwiła nam dostarczenie środków i narzędzi prawnych niezbędnych do walki z ciągłym zagrożeniem terrorystycznym na naszym terytorium" – oznajmił minister.

Zobacz także

"61 ataków zostało udaremnionych od 2013 roku, w tym 32 od 2017 roku" - dodał, odnosząc się do "planu zamachu na dużą skalę" udaremnionego na początku br.

Zobacz także

Obecnie Francja przetrzymuje w swoich więzieniach 505 zatrzymanych zidentyfikowanych jako "islamistyczni terroryści" – podał Darmanin.

Zamachy we Francji. Rusza proces w sprawie ataku na tygodnik "Charlie Hebdo"

W środę w Paryżu rozpoczyna się proces w sprawie ataków terrorystycznych na tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" i supermarket Hyper Cacher w 2015 r. To pierwszy tak znaczący proces w sprawie ataku islamistycznego, dokonanego we Francji od 2017 r. Proces zostanie w całości sfilmowany.

Zobacz także

Czternastu oskarżonych podejrzanych o różnego stopnia wsparcie logistyczne dla braci Saida i Cherifa Kouachich oraz Amedy Coulibaly’ego, sprawców ataków terrorystycznych we Francji, będzie sądzonych do 10 listopada przed specjalnym sądem przysięgłym.

RadioZET.pl/PAP