Zamknij

Grecja żąda od Niemiec reparacji wojennych. Premier: to nasz historyczny i moralny obowiązek

18.04.2019 10:19

Parlament Grecji zdecydował w środę wieczorem, że Ateny mają oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu drugiej wojny światowej. Według greckiej komisji ekspertów w grę wchodzi co najmniej 290 miliardów euro.

Grecja żąda od Niemiec reparacji wojennych. Premier: to nasz historyczny i moralny obowiązek
fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zgodnie z decyzją parlamentu podjętą przytłaczającą większością głosów rząd Grecji ma podjąć niezbędne działania dyplomatyczne i prawne w tej sprawie.

loader
Żądanie reparacji jest dla nas historycznym i moralnym obowiązkiem. Alexis Cipras, premier Grecji

Powiedział, że nie chciał wiązać kwestii odszkodowań z ciężkim kryzysem finansowym w minionych latach. Teraz, kiedy zakończyły się międzynarodowe programy pomocowe dla Grecji, nadszedł właściwy czas – oświadczył.

Sellin: temat reparacji od Niemiec musi wrócić

– Mamy teraz szansę zamknięcia tego rozdziału dla obu narodów – dodał Cipras.

Powołana przez parlament w Atenach komisja ekspertów kilka lat temu oszacowała straty wojenne Grecji na co najmniej 290 miliardów euro. Roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin osób zamordowanych przez nazistów w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 roku niemieckim władzom okupacyjnym.

Kaczyński mówi wprost: Powinniśmy dogadać się z Żydami ws. odszkodowań od Niemiec

Niemcy uważają natomiast kwestię reparacji za zamkniętą. Na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 milionów zachodnioniemieckich marek. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

RadioZET.pl/PAP