USA straciły kolejnego drona w cieśninie Ormuz? Iran: Sami go zestrzelili

19.07.2019 17:55

Amerykanie zestrzelili swojego drona – dowodzi wiceszef irańskiego MSZ, Abbas Aragczi, cytowany przez PAP. Z kolei prezydent USA Donald Trump powiedział, że okręt wojskowy USA strącił w cieśninie Ormuz irański sprzęt szpiegowski.

Zestrzelony dron USA, czerwiec 2019
fot. MEGHDAD MADADI/AFP/East News Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Polityka/Wladze-Iranu-odniosly-sie-do-komentarza-prezydenta-USA-Donalda-Trumpa-o-odwolaniu-ataku-na-to-panstwo

Irańska Gwardia Rewolucyjna zapowiedziała, że przedstawi zdjęcia na dowód tego, że to amerykański dron został strącony przez amerykański okręt.

Nie straciliśmy żadnego drona w cieśninie Ormuz czy gdziekolwiek indziej. Obawiam się, że USS Boxer przez pomyłkę zestrzelił swój bezzałogowy statek powietrzny  Abbas Aragczi, wiceminister irańskiego MSZ

USA: Zestrzeliliśmy drona Iranu

Z kolei o zestrzeleniu irańskiego drona mówił w czwartek Donald Trump. Prezydent USA ogłosił, że okręt USS Boxer zbliżył się do maszyny na odległość niecałego kilometra. Nie sprecyzował jak mogło dojść do strącenia. Z relacji Amerykanów wynika, że dron kilka razy ignorował wezwania do odwrotu.

Dlatego, jak mówił Trump, został "natychmiastowo zniszczony".

Kolejny dron zestrzelony. W czerwcu sprawa była jasna

To już drugie zestrzelenie drona w "gorącym" rejonie cieśniny Ormuz. W czerwcu siły Iranu zestrzeliły amerykańskiego drona wartego ok. milion dolarów - co o mało nie rozpętało wojny z USA. W ostatniej chwili rozkaz ataku powietrznego odwołał prezydent Trump. Zadecydował, że USA nałożą na Iran wzmożone sankcje, celem powstrzymania tego kraju przed budową własnej bomby jądrowej.

RadioZET.pl/PAP