Zamknij

Yad Vashem przeprasza za błędy na forum Holokaustu. W tym na przykładzie Polski

03.02.2020 19:45

Instytut w Yad Vashem przeprasza za historyczne błędy podczas Światowego Forum Holokaustu. W trakcie uroczystości prezentowano m. in. mapę sugerującą, że niemiecka agresja na kraje Europy rozpoczęła się w 1942 roku. Znalazły się też na niej błędnie naniesione kontury Polski.

Yad Vashem
fot. ABIR SULTAN/AFP/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kontrowersje wokół uroczystości w Yad Vashem. Na łamach izraelskiego dziennika „Haarec” Instytut Yad Vashem przeprasza za nieścisłości w trakcie uroczystości upamiętniającej Holokaust.

Instytut przyznaje się, że na Forum pojawiły się nagrania z „nieścisłościami”. Yad Vashem przyznało, że „stronniczo przedstawiały fakty”, doprowadzając do „wywołania nieobiektywnego wrażenia”.

Zobacz także

Pominięcie sowieckiej okupacji, wojna dopiero od 1942 roku

Yad Vashem przyznaje, że w trakcie uroczystości pominięto zupełnie aspekt niemiecko-sowieckiej okupacji Europy w latach 1939-1941.

Nagrania nie zawierały żadnego odniesienia do podziału Polski między sowiecką Rosją a nazistowskimi Niemcami w 1939 roku, ani okupacji Europy Zachodniej w 1940 roku

– przekazał Yad Vashem.

"Haarec" przypomniał, że mapy pokazywane w trakcie Forum błędnie przedstawiały granice Polski i jej sąsiadów. Innym błędem było także pomylenie obozów koncentracyjnych z obozami śmierci.

Zobacz także

Dziennik twardo rozprawia się z uroczystością, nazywając ją służeniem interesom prezydenta Rosji.

W liście Yad Vashem w gruncie rzeczy przyznaje, że skapitulował przed zniekształconymi faktami historycznymi o II wojnie światowej i Holokauście, aby służyć politycznym i dyplomatycznym interesom prezydenta Rosji Putina, z naruszeniem obowiązków zawodowych i przede wszystkim lojalności wobec historii

- komentuje "Haarec".

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/PAP