Zamknij

Netanjahu traci władzę po 12 latach. Izrael ma nowego premiera

13.06.2021 20:34

120-osobowy parlament Izraela, Kneset, 60 głosami za i przy 59 przeciw zatwierdził w niedzielę nowy rząd pod przywództwem Naftalego Beneta. Oznacza to odsunięcie od władzy rządzącego od 12 lat premiera Benjamina Netanjahu.

Izrael
fot. PAP/EPA

Naftali Benet, szef nacjonalistycznej partii Jamina, jest pierwszym ortodoksyjnym i noszącym jarmułkę szefem rządu Izraela.

A tak koniec rządów znienawidzonego Benjamina Netanjahu świętowały tysiące Izraelczyków, którzy wyszli na ulice wielkich miast, m.in. Tel Awiwu:

Wywodzący się z centrowego ugrupowania Jesz Atid Jair Lapid do września 2023 roku będzie ministrem spraw zagranicznych, a następnie ma zastąpić Beneta na stanowisku premiera.

Izrael. Benjamin Netanjahu traci władzę. Naftali Benet nowym premierem kraju

Do koalicji weszło osiem partii - prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską, stanowiącą ponad 20 proc. ludności Izraela.

Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, a wszystkie łączy to, że odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu, najdłużej urzędującego premiera kraju. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter