Zamknij

"Le Monde" pisze o fascynacji nazizmem wśród części Polaków

19.11.2019 18:04

Na "pochodach ultranacjonalistów" i Marszu Niepodległości w Polsce często pojawiają się wizerunki (Janusza - PAP) Walusia pisze we wtorek francuski dziennik "Le Monde" w artykule o fascynacji części Polaków nazizmem i postacią Walusia.

Janusz Waluś
fot. WOJCIECH STROZYK/ REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Waluś, zabójca komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid w RPA, jest bohaterem dla niektórych Polaków – pisze „Le Monde” w opublikowanym we wtorek artykule „Problematyczny los białego supremacjonisty” poświęconym polskiemu kierowcy ciężarówki, działaczowi paramilitarnego i neonazistowskiego Afrykanerskiego Ruchu Oporu.

Waluś w 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego, czarnoskórego lidera komunistycznej partii południowoafrykańskiej pod jego domem w Boksburgu. Było to morderstwo na zlecenie. Zabójca został zatrzymany przez policję godzinę po zamachu. Nie stawiał oporu.

Zobacz także

”Waluś symbolizuje, przez swój akt, formę najbardziej ekstremalnego rasizmu; personifikuje antykomunizm – nawet jeśli chodzi jedynie o pretekst, aby karmić polityczne ideały ekstremistów” – twierdzi cytowany przez „Le Monde” socjolog prof. Rafał Pankowski.

Zobacz także

Waluś został skazany na dożywocie, przebywa w więzieniu w RPA. Jego córka Ewa oraz część skrajnie prawicowych środowisk w RPA starają się o jego uwolnienie. Sam Waluś, który zrzekł się obywatelstwa południowoafrykańskiego, stara się o przeniesienie do więzienia w Polsce, gdzie chce odbyć resztę kary.

Historia Walusia fascynuje polskich narodowców

„Więzy solidarności łączące Pretorię i Warszawę przebiegają przez Radom, skąd pochodzi Waluś” – pisze „Le Monde", dodając, że „historia uwięzionego (Walusia - PAP) fascynuje ekstremistów”, mimo że niektórzy z nich urodzili się w 1993 roku. „Jego biografia stała się ich brewiarzem” – podkreśla dziennik.

"Wizerunki Walusia pojawiają się podczas meczów na stadionach w wielu miastach w Polsce, w tym na tzw. Żylecie na stadionie Legii w Warszawie" – podkreśla francuski dziennik.

Zobacz także

To nie pierwszy tekst we francuskich mediach, w którym dziennikarze nad Sekwaną zajmują się "polskimi ekstremistami". W marcu tygodnik „Le Point” zatytułował jeden ze swoich artykułów „Polska: wirus antysemicki pozostaje obecny”.

RadioZET.pl/ PAP