Zamknij

Nicolas Sarkozy oskarżony o korupcję. W Paryżu rozpoczął się jego proces

23.11.2020 16:08

W poniedziałek rozpoczął się proces byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego przed Sądem Karnym w Paryżu. Polityk oskarżony jest o korupcję. Chodzi o tzw. aferą podsłuchową w związku z zarzutami o nielegalne finansowanie swojej kampanii prezydenckiej.

Nicolas Sarkozy
fot. BERTRAND GUAY/ AFP /East News

Nicolas Sarkozy oskarżony jest o korupcję. Oskarżony jest również prawnik prezydenta, Thierry Herzog i były sędzia Sądu Kasacyjnego Gilbert Azibert. Wszyscy trzej odrzucają postawione im zarzuty korupcji oraz nadużywania swoich wpływów politycznych.

Proces ma potrwać do 10 grudnia - informuje AFP. Może jednak zostać odroczony na wniosek Aziberta, z powodu stanu jego zdrowia. Jak donosi agencja, Azibert nie stawił się w poniedziałek w sądzie. Obecny jest w nim Sarkozy i Herzog.

Nicolas Sarkozy oskarżony o korupcję. W Paryżu rozpoczął się jego proces

Sarkozy'emu, który był prezydentem Francji w latach 2007-2012, zarzuca się, że usiłował nielegalnie uzyskać tajne informacje od sędziego Aziberta.

Były prezydent komunikował się w tej sprawie w 2014 r. z Herzogiem, swoim adwokatem i przyjacielem, za pomocą tajnego telefonu, pod fałszywą tożsamością, jako Paul Bismuth.

Zobacz także

Herzog i Sarkozy rozmawiali o "możliwości skorzystania z faktu, że w Sądzie Kasacyjnym był sędzia, który był im przychylny", zidentyfikowany później jako Azibert. Sędzia w zamian za swoją przychylność miał liczyć na otrzymanie stanowiska w Monako.

Informacje Aziberta miały dotyczyć wszczętego w 2013 r. śledztwa w sprawie rzekomych nielegalnych płatności, które Sarkozy miał otrzymywać od miliarderki Liliane Bettencourt, spadkobierczyni koncernu L'Oréal, na finansowanie kampanii wyborczej w 2007 r.

Sarkozy przed sądem. Grozi mu do 10 lat więzienia

Obrona Sarkozego oskarża z kolei francuski wymiar sprawiedliwości o nielegalne podsłuchiwania poufnych rozmów prezydenta z jego prawnikiem. Argumentuje, że nie można udowodnić związku przyczynowego niezbędnego do stwierdzenia korupcji, jak również do nielegalnego finansowania kampanii z 2007 r.

Sarkozy zapewnia, że nie podjął żadnych kroków na rzecz "Gilberta" i podkreśla, że ten ostatni nigdy nie objął posady w Monako. Jego adwokaci powołują się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z czerwca 2016 r., zgodnie z którym nagrania z podsłuchów mogą być uznane jako dowody przeciwko prawnikowi, ale nie jego klientowi.

Stacja BFM TV cytuje opinie prawników, według których byłemu prezydentowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz milion euro grzywny.

Sarkozy jest drugim byłym prezydentem Republiki, który staje przed sądem. W 2011 r. Jacques Chirac został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za defraudację funduszy publicznych i naruszenie zaufania publicznego. Chodziło o fikcyjne umowy o pracę w stołecznym ratuszu, zawierane, gdy sprawował funkcję mera Paryża.

RadioZET.pl/ PAP