,

Putin planuje ucieczkę? "Ten kraj jest najlepszym schronieniem"

21.07.2022 16:41

Niedawna wizyta Władimira Putina w Iranie mogła mieć swój ukryty cel? Tak uważa były współpracownik prezydenta Rosji i autor jego przemówień z czasów, gdy był premierem. Zdaniem Abbasa Galiamowa dyktator badał, czy mógłby bezpiecznie uciec do "kraju ajatollahów" i otrzymać tam azyl, gdyby w Rosji wybuchła rewolucja.

Putin
fot. AP Photo/Alexander Zemlianichenko/East News

Władimir Putin odwiedził niedawno Iran, gdzie spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz najważniejszymi irańskimi dostojnikami. Choć media podawały, że głównym tematem rozmów była sytuacja w Syrii, to pojawiają się teorie, że wyjazd do Teheranu miał też inny cel.

Jedną z takich hipotez stawia Abbas Galiamow. To doktor nauk politycznych, były autor przemówień Putina z czasów, gdy dyktator z Kremla zajmował stanowisko szefa rządu (za kadencji Dmitrija Miedwiediewa). Obecnie mieszka w Izraelu.

Putin planuje ucieczkę? "Ten kraj jest najlepszym schronieniem"

Zdaniem Galiamowa Putin w rzeczywistości szuka miejsca, gdzie mógłby uciec oraz otrzymać azyl na wypadek, gdyby w Rosji katastrofa ekonomiczna doprowadziła do rewolucji, a on sam musiał opuścić kraj.

Takiego obrotu spraw nie można wykluczyć, jeśli wciąż będą obowiązywały sankcje gospodarcze i polityczne, które Zachód nałożył na Moskwę za przeprowadzenie inwazji na Ukrainę. Azyl w "kraju ajatollahów" miałyby w takiej sytuacji otrzymać również osoby z otoczenia Putina - członkowie najbliższej rodziny oraz współpracownicy.

- Myśląc o tym, dlaczego Putin pojechał do Iranu, pamiętajmy, że ten kraj jest zdecydowanie najlepszym schronieniem, do którego może się ewakuować, jeśli w Rosji zrobi się naprawdę gorąco - tłumaczy Galiamow w rozmowie z "Daily Mirror".

Prezydent Rosji jest z pewnością osobą ostrożną i nie może przestać myśleć o alternatywnym miejscu pobytu. [...] Iran ma wszelkie szanse, by być dla rosyjskiej klasy rządzącej czymś, czym Argentyna była dla nazistów. Albo Rostów dla gangu Janukowycza Abbas Galiamow

Rozmówca "Daily Mirror" podkreśla, że władze Iranu mogłyby w zamian za azyl i gwarancję bezpieczeństwa postawić Putinowi i jego świcie jeden warunek. - Ajatollahowie mogą zażądać o nich przejścia na islam. Ale dla "prawdziwych rosyjskich patriotów" nie powinno to być problemem - podsumowuje Galiamow.

loader

RadioZET.pl/Daily Mirror

Logo radiozet Dzieje się