Zamknij

Putin zapowiada "wielkie wyzwanie". "Rosji nie da się odgrodzić wysokim murem"

18.07.2022 20:00

Rosja nie podda się w obliczu sankcji, a tym bardziej nie cofnie się o dziesięciolecia, jak przewidują jej krytycy - powiedział Władimir Putin. Rosyjski dyktator stwierdził też, że jego kraju nie da się - jak chce Zachód - "odgrodzić wysokim murem".

Putin
fot. Alexander Zemlianichenko/AP Photo/East News

Władimir Putin wygłosił w poniedziałek przemówienie na posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Strategicznego i Projektów Narodowych. Wspominał przede wszystkim o blokadzie handlowej i ekonomicznej, jaką po rozpoczęciu wojny w Ukrainie wobec Rosji zastosował praktycznie cały zachodni świat.

Putin: Rosji nie da się odgrodzić wysokim murem

Chodzi zarówno o zawieszenie bądź wycofanie się z działalności na terenie Rosji wielu międzynarodowych korporacji technologicznych czy sklepów, ale też zamknięcie dostępu do zagranicznych produktów wysokiej technologii. Rosyjski przywódca określił to jako "świadome" i "celowe" działanie ograniczające, a nawet powstrzymujące możliwość rozwoju Rosji.

Problemy wynikające z sankcji nazwał zaś "wielkim wyzwaniem". - Zdając sobie sprawę z ogromu trudności, przed którymi stoimy, będziemy energicznie i kompetentnie szukać nowych rozwiązań - powiedział, dodając, że jego kraj wykorzysta również „suwerenną” technologię i produkty "krajowych innowacyjnych firm".

Nie tylko nie zamierzamy się poddać i być na przegranej pozycji czy, jak przewidują niektórzy [...] cofnąć się w rozwoju o kilkadziesiąt lat [...] wręcz przeciwnie Władimir Putin

Zdaniem Putina, choć Rosja jest w tym momencie w dużej mierze izolowana na arenie międzynarodowej, to nie da się jej "oderwać od całego świata" i "odgrodzić wysokim murem". - Tak się nie stanie. To po prostu niemożliwe - ocenił.

loader

RadioZET.pl/TASS/AFP