Zamknij

Nieoficjalnie: Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski

26.04.2022 16:56

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego - nieoficjalnie dowiaduje się Radio ZET. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na razie milczy w tej sprawie, ale spadek dostaw gazu na wejściu gazociągu jamalskiego do Polski, w Kondratkach na Podlasiu, widoczny jest na wykresie Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu.

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski
fot. LUKASZ SOLSKI/East News, zdj. ilustracyjne

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski, obowiązujące w ramach tzw. kontraktu jamalskiego - poinformował dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. Przypomnijmy, że Warszawa została wezwana przez Moskwę, jako "nieprzyjazny kraj" na jej liście, do płacenia za gaz w rublach.

Polska odmówiła i zapowiedziała odejście od importu rosyjskiego gazu. Strona rosyjska nie przekazała jeszcze w tej sprawie oficjalnego komunikatu. 

Informację o wstrzymaniu przesyłu gazu podały natomiast rosyjskie agencje prasowe: Interfax i Ria Novosti, powołując się jednak wyłącznie na polskie media. "Według danych europejskich operatorów przesyłu gazu około godziny 4 czasu moskiewskiego przepływ gazu na stacji pomiarowej Kondratki zakończył się niepowodzeniem" - poinformował Interfax.

Do doniesień mediów odniosła się we wtorek na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. "Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76%. Nie zabraknie gazu w polskich domach" – przekazała po południu Anna Moskwa.

RadioZET.pl/Interfax.ru