Zamknij

W USA awantura po zaproszeniu Dudy. "Natychmiast odwołać"

19.06.2020 11:29

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w USA pod znakiem zapytania? Szef Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot L. Engel domaga się "natychmiastowego" odwołania wizyty. Polityk zarzuca polskiemu prezydentowi m.in. autokratyczne tendencje i promowanie "przerażających" homofobicznych stereotypów.

Duda w USA
fot. MANDEL NGAN /AFP /East News

Andrzej Duda ma przylecieć do Stanów Zjednoczonych 24 czerwca. Polski prezydent spotka się w Białym Domu z Donaldem Trumpem. Kancelaria Dudy z dumą podkreśla, że prezydent będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi Waszyngton po ogłoszeniu pandemii koronawirusa.

Nie wszystkim jednak podoba się zaplanowana wizyta Dudy w Białym Domu. Szef Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów wezwał Donalda Trumpa do "natychmiastowego odwołania" spotkania z polskim prezydentem. Pod adresem Andrzeja Dudy pada przy tej okazji wiele mocnych zarzutów.

Andrzej Duda spotka się z Trumpem. Eliot L. Engel: natychmiast odwołać!

Amerykański polityk zarzuca Andrzejowi Dudzie m.in. współudział w upartyjnieniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. "Zaproszenie Andrzeja Dudy przez Donalda Trumpa to kolejny dowód na to, że prezydent USA jest zauroczony liderami wykazującymi tendencje autokratyczne" - przekonuje Engel.

loader

Oświadczenie Eliota Engela pojawiło się na stronie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. "Gdy Polska jest bliskim i cenionym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, prezydent Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość podważyli polski wymiar sprawiedliwości" - pisze polityk.

Zobacz także

Jak dodaje w swoim bardzo krytycznym piśmie, "PiS zainstalował partyjnych lojalistów na wpływowych pozycjach w wojsku" oraz "sabotował niezależne media". To jednak nie wszystko. Engel zarzuca polskiemu prezydentowi ataki na społeczność LGBT. "Promują (red. PiS i prezydent) przerażające, homofobiczne i skierowane przeciw LGBT stereotypy sprzeczne z prawami człowieka", a także wartościami, do których "powinna dążyć Ameryka".

Posłuchaj podcastu

Zobacz także

Amerykański polityk wezwał Donalda Trumpa do "natychmiastowego odwołania" spotkania z Andrzejem Dudą. "Taka wizyta w środku globalnej pandemii, zaledwie jedenaście dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce, w których kandydatem jest prezydent Polski, jest wysoce nieodpowiednia" - przekonuje Engel.

RadioZET.pl/ Foreignaffairs.house.gov